• 18/05/2024

Londra’da 4 kilise saldırganı toplamda 73 yıl hapis cezasına çarptırıldı

 Londra’da 4 kilise saldırganı toplamda 73 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Yui Mok / PA

Dört kadın ve iki kız çocuğunun yaralandığı Londra’daki St. Aloysius kilisesi önünde gerçekleşen silahlı saldırı olayında dört kişi suçlu bulundu ve hapse atıldı.

Olay, 2023’te Euston istasyonu yakınındaki kilisede düzenlenen anma töreni sırasında gerçekleşti. Yedi yaşındaki bir kız çocuğu saldırıda ciddi şekilde yaralanırken, dört kadın da zarar gördü. Tyrell La Croix, Alrico Nelson-Martin, Jordan Walters ve Jashy Perch ciddi bedensel zarar verme niyetiyle yaralamaya yönelik komplo kurmaktan suçlu bulundu ve cezalandırıldı.

Yargıcın Değerlendirmesi ve Cezalar

Yargıç Bryant-Heron, saldırının planlı ve maksimum zarar amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti. La Croix 26 yıl, Perch 20 yıl, Nelson-Martin 14 yıl ve Walters 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu kişilerin masum insanlara yönelik şiddetli bir kavganın bir parçası olarak kilise önünde silah kullanmaları büyük endişe yarattı.

Polisin Açıklamaları

Metropolitan polisinin Dedektif Darren Jones, bu saldırganların Londra sokaklarında korku ve dehşet yarattığını ifade etti. Saldırı sonucunda yaralanan kadınlar ve kız çocuklarının yaşamlarının geri kalanında bu travmayla başa çıkmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Saldırganların, halkın masum üyelerini vurarak ve sakatlayarak çeteler arasındaki şiddetli kavgayı sürdürmeye hazır olmalarının son derece endişe verici olduğu vurgulandı. Mahkeme, bu tür şiddet olaylarını ciddiye alıp en yüksek düzeyde cezalandırarak toplumda güven ve güvenlik duygusunu sağlamak için adımlar attı.

İLGİLİ HABERLER