Londra’da Genç Akademisyenler Serisi’nin 23. oturumu yapıldı

 Londra’da Genç Akademisyenler Serisi’nin 23. oturumu yapıldı

Londra Yunus Emre Enstitüsü, Genç Akademisyenler Seminer Serisi’nin 23. bölümünde “Avrupa Merkez Bankası ve Hesap Verilebilirliği: Eksik Adımlar” konu başlıklı sunumuyla Glasgow Üniversitesi doktora öğrencisi Hüseyin Emre Sezgin’i ağırladı.

Londra Yunus Emre Enstitüsü, 24 Ocak 2023 tarihinde Genç Akademisyenler Serisi’nin 2023 yılındaki ilk, serinin ise 23. oturumunda Avrupa Merkez Bankasının ekonomi politikalarını ve demokratik hukuki politik hesap verilebilirliğini ele alan ilgi çekici bir sunuma ev sahipliği yaptı. Glasgow Üniversitesi’nde doktora eğitimine devam eden Hüseyin Emre Sezgin’in gerçekleştirdiği sunum, Avrupa Birliği makro ve mikroekonomi ilgililerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Sezgin, Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın Avrupa Birliği’nin para politikalarına dair sorumluluklarından ve Avro bölgesi ekonomisi üzerindeki gücünün öneminden bahsederek konuşmasına başladı. AMB’nin para basma yetkisinin paranın değerini nasıl etkilediğini vurgulayan konuşmacı, AMB’nin en bağımsız banka olarak istisnai bir yönü olduğunun da altını çizdi. AMB’nin görevinin, para politikasının belirlenmesi yoluyla AB’de fiyat istikrarını sağlamak olduğuna değinirken, bu istikrarını sağlamak için faiz oranlarını belirlemek, açık piyasa işlemleri yürütmek ve bankalara likidite sağlamak da dahil olmak üzere çeşitli araçlara başvurduklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER