Londra’da kadınlar ABD’deki kürtaj yasasını protesto etti

 Londra’da kadınlar ABD’deki kürtaj yasasını protesto etti

ABD Yüksek Mahkemesinin kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan 50 yıllık kararı bozmaya hazırlanması İngiltere’de protesto edildi.

Londra’daki Parlamento Meydanı’nda toplanan protestocular, ABD’de karar yönelik taslağın medyaya sızdırılmasının ardından bu ülkedeki kadınlarla dayanışma sergilemek amacıyla gösteri düzenledi.

“Bizim bedenimiz bizim kararımız”, “Ne kilise ne devlet karar verebilir, kadınlar karar verir” ve “Kürtaj kişisel bir karardır, yasal tartışma değildir” sloganları atan göstericiler, Yüksek Mahkeme’nin olası iptal kararına tepki gösterdi.

“KÜRTAJ BİR SAĞLIK HAKKIDIR”

Gösteride konuşan kürtaj hakkı savunucularından Dr. Audrey Brown, kadınların kürtaj kararının herhangi bir devlet ya da siyasinin kararına bağlı olmadığının altını çizerek, kürtajın bir sağlık hakkı olduğuna işaret etti.

Brown, tecavüze uğrayan kadınların kürtaj isteme hakkı olabileceğine işaret ederek, öte yandan, kadınların canlı bir bebek doğururken veya sonrasında ölme olasılıklarının, kürtaj komplikasyonlarına kıyasla yaklaşık 14 kat daha fazla olduğu değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER