Londra’da Rus metallerini yasaklama planı

 Londra’da Rus metallerini yasaklama planı

Bloomberg kaynaklarına göre, Londra Metal Borsası (LME), yeni Rus metal arzına yönelik olası bir yasaklamanın ilk adımını işaret eden bir tartışma belgesini yayımlıyor.

LME’nin önde gelen alüminyum, nikel ve bakı üreticisi olan Rusya’dan metal arzını engellemeye yönelik herhangi bir hamlesinin küresel metal piyasaları için önemli sonuçlar doğurabileceği değerlendiriliyor. Yaptırımların Rus nikel ihracatını kesintiye uğratabileceğine dair endişeler, Mart ayında LME’de kısa süreli büyük bir sıkışmayı tetiklemişti.

Kaynaklar 145 yıllık geçmişe sahip borsanın Rus metal tedarikinin engellenip engellenmeyeceğini ve engelleme kararı alınırsa hangi koşullar altında buna karar verileceğini belirleyecek bir görüşme yapmayı planladığı belirtildi.

Bir değerlendirme dökümanı oluşturmanın LME’nin ne yapacağına dair herhangi bir karar verdiği anlamına gelmediği ancak böylesi bir hamlenin yaklaşımda bir değişime işaret ettiği değerlendiriliyor.

LME’den daha önce yapılan açıklamalarda borsanın yaptırımların kapsamı dışında herhangi bir eylemde bulunmayı planlamadığı kaydedilmiş böylelikle United Co. Rusal International ve MMC Norilsk gibi firmalara dokunulmamıştı.

İLGİLİ HABERLER