Londra’da uyuşturucu testini reddeden kıdemli polis memuru görevden alındı

 Londra’da uyuşturucu testini reddeden kıdemli polis memuru görevden alındı

Londra’da uyuşturucu testini reddeden kıdemli polis memuru görevden alındı

Londra Metropolitan Polis Müdürlüğü’nde çalışan Kıdemli Met memuru Julian Bennett uyuşturucu testini reddettiği için görevden alındı. Binbaşı Julian Bennett, Temmuz 2020’den bu yana tam maaşla uzaklaştırıldı

Teşkilatın uyuşturucuyla mücadele stratejisini hazırlayan Bennett, esrar testi için idrar örneği vermeyi reddettiği için görevden alındı.

Ağır suistimal ortaya çıktı

Met’e 1976’da katılan Binbaşı Julian Bennett’in eylemlerinin ağır suiistimal olduğu ortaya çıktı. Yasa dışı madde kullandığı gerekçesiyle üç kişilik bir disiplin kurulu tarafından aklandı.

Eski ev arkadaşı Sheila Gomes, onu New Scotland Yard’a işe gitmeden önce her gün kullanmakla suçladı.

Temmuz 2020’de Bennett’i ihbar etti ve bir komiser yardımcısının huzurunda kendisinden bir örnek sunması istendi.

Bunun yerine hemen istifa etmeyi teklif etti ve o zamanki komiser Dame Cressida Dick ile görüşme talebinde bulundu.

‘Özel muamele’

Metropolitan Polisi’ni temsil eden Mark Ley-Morgan KC, eğer istifa etmesine izin verilmiş olsaydı bunun “en üst düzeyde organize yolsuzluk” izlenimi yaratacağını söyledi.

Teşkilatın 2017-21 uyuşturucu stratejisini yazan Bennett, yüz felcini tedavi etmek için CBD (cannabidiol) aldığını ve numunenin masum bir nedenden dolayı pozitif çıkmasından endişe ettiğini söyledi.

Londra’nın güneyindeki Southwark’taki mahkeme sırasında avukatı John Beggs KC, iddialar hakkında bir kitap yazıp para kazanmak isteyen Gomes’i “yalancı” ve “fantezici” olarak damgaladı.

Standartları ihlal etti

Temmuz 2020’den bu yana tam maaşla uzaklaştırılan Bennett’in, örneği vermemesi nedeniyle dürüstlük, emir ve talimatlar ile itibarsız davranışlara ilişkin kuvvet standartlarını ihlal ettiği tespit edildi.

Panel başkanı Akbar Khan şunları söyledi: “Memurun, yasal bir emre uymamak için iyi bir nedeni olduğuna inanması son derece ihtimal dışı.Şüphesiz Büyükşehir Polis Teşkilatının itibarına zarar verilmiştir.”

Bennett’in davranışının “kasıtlı ve kasıtlı olduğunu, kişisel bir avantaj veya komiserden özel muamele arayışında olduğunu” ve neyin iyi bir sebep olabileceğine dair “benzersiz bir içgörüye” sahip olacağını söyledi.

İLGİLİ HABERLER