Londra’daki G7 Zirvesi’nde Hint mutasyonu paniği

 Londra’daki G7 Zirvesi’nde Hint mutasyonu paniği

İngiltere’de Dışişleri Bakanları nezdinde devam eden ve dünyadaki Covid-19 krizinin de görüşüldüğü G7 zirvesine korona virüs damgasını vurdu.

‘2 DELEGE POZİTİF ÇIKTI’

Zirvede toplantı ve görüşmelere katılan tüm delegelere her gün Covid-19 testi yapılırken, 2 delegenin testinin pozitif çıktığı belirtildi. Bunun üzerine; İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, Birleşik Krallık’taki tüm Hint delegasyonundan kendilerini izole etmesini istedi.

Öte yandan; Sky News muhabiri Joe Pike ise sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar’ın Covid testinin pozitif çıkmadığını belirtti.

‘RİSKLERE KARŞI İZOLASYONDAYIM’

Bakan Jaishankar yaptığı açıklamada toplantıya sanal olarak katılacağını açıkladı. Jaishankar, “Olası risklere karşı görüşmelerimizi sanal olarak gerçekleştirmeye karar verdim” dedi. Öte yandan ABD heyeti görüşmelere katılacaklarını duyurarak kendileri için bir risk olmadığını açıkladı.

HİNDİSTAN DA DAVET EDİLMİŞTİ

Londra’da yapılan toplantılara G7 üyeleri Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD’nin yanı sıra dışarıdan Avustralya, Hindistan, Güney Afrika ve Güney Kore Dışişleri Bakanları da yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER