Londra’daki Gazze yürüyüşü esnasında “karşı protestocular” polisle çatıştı

 Londra’daki Gazze yürüyüşü esnasında “karşı protestocular” polisle çatıştı

Londra’daki Gazze yürüyüşü esnasında “karşı protestocular” polisle çatıştı

İngiltere Başkbakanı Rishi Sunak, Londra’daki protestolar ve çatışmalar sonrasında aşırı sağ grupların ve “Hamas destekçilerinin” “şiddet içeren, tamamen kabul edilemez” eylemlerini kınadığını belirtti.

Yaklaşık 300.000 Filistin yanlısı protestocu, İsrail-Gazze savaşının başlamasından bu yana Birleşik Krallık’taki en büyük mitingde ateşkes çağrısı yapmak için yürüdü.

Polis, Cumartesi günkü 126 tutuklamanın “büyük çoğunluğunu” karşı protestocuların oluşturduğunu söyledi.

Aşırı sağcı gruplar

Aralarında bazı aşırı sağ grupların da bulunduğu karşıt protestocular, Londra’daki Cenotaph yakınında ve Çin Mahallesi’nde de polisle çatıştı.

Başbakan şiddeti kınadı ve şunu ekledi: “Tüm suçlara, yasanın tam ve hızlı gücüyle karşılık verilmelidir.”

Metropolitan Polisi komiser yardımcısı Matt Twist Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “toplumdaki gerilimlerin” “protesto ve polisle ilgili bir hafta süren yoğun tartışma nedeniyle” arttığını söyledi.

Çatışmalar ilk kez 10.00’dan kısa bir süre sonra, polis St George’un bayraklarını taşıyan kalabalığın Embankment boyunca 103 yıllık savaş anıtı Cenotaph’ın bulunduğu Whitehall’a doğru yürüyüşünü durdurmaya çalışırken patlak verdi.

Met, polis memurlarının Cenotaph yakınındaki bazı karşı protestocuların saldırısına maruz kaldığını söyledi.

Ancak polis, Ateşkes Günü münasebetiyle saat 11:00 Cenotaph’ta düzenlenen iki dakikalık saygı duruşunun “saygıyla” gözlemlendiğini de ekledi.

Pazar günü Kral Charles, gaziler, Kraliyet Ailesi üyeleri ve politikacılarla birlikte Cenotaph’ta bir Anma Günü törenine liderlik edecek.

İLGİLİ HABERLER