Londra’daki Rus oligarkların el konulan evleri sosyal konuta dönüştürülecek

 Londra’daki Rus oligarkların el konulan evleri sosyal konuta dönüştürülecek

İngiltere’nin başkenti Londra’da Westminster Belediyesi, “kara parayla” satın alınan evlere el koyup bunları sosyal konutlara dönüştürmeyi planlıyor.

Guardian, İşçi Partisi yönetimindeki belediyenin, beyan edilen amaçlar için kullanılmadığı tespit edilen gayrimenkullere “zorunlu satın alma emriyle” el koymayı planladığını aktardı.

Belediyenin, söz konusu mülkleri 4 bin hanehalkının barınma ihtiyacını karşılamak için sosyal konuta çevirmeyi hedeflediği belirtildi.

BAZI MÜLKLERİN SAHİBİ TESPİT EDİLEMİYOR

Öte yandan mülk satışlarında şeffaflık kriterlerine uyulmadığından bazı gayrimenkullerin sahiplerinin tespit edilemediğine, bunun da projenin önünde engel oluşturduğuna dikkat çekildi.

Bu kapsamda Westminster semtiyle etrafındaki Belgravia, Knightsbridge ve Mayfair gibi lüks yapıların yer aldığı bölgelerin incelendiği aktarıldı. Buralarda yasadışı gelirlerle satın alınan mülklerin belirlenmeye çalışıldığı ifade edildi.

Almanya merkezli sivil toplum kuruluşu Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün İngiltere kolunun (TIUK) paylaştığı bilgilere göre, Westminster’da Rus oligarkların satın aldığı mülk sayısı 2010’dan bu yana yüzde 1200 arttı.

Kremlin’le bağlantılı olduğu ya da yolsuzluk yaptığı düşünülen Rus oligarkların, 2016’dan beri Westminster’da toplamda yaklaşık 430 milyon sterlin değerinde gayrimenkul satın aldığını belirtildi.

Aynı dönemde Westminster’ın komşusu olan Kensington ve Chelsea’deyse oligarklara yaklaşık 283 milyon sterlin değerinde mülk satıldı.

YETKİLİLER DURUMU GÖRMEZDEN GELDİ

Westminster Belediye Başkanı Adam Hug, Guardian’a açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

“Westminster’ın kirli sırları yıllardır biliniyordu fakat kaynağı belirsiz bu paralar Londra’ya aktığı ve yatırımcılar gevşek vergi kanunlarımızdan faydalandığı sürece yetkililer de durumu görmezden geldi.” Oligarkların yatırımlarına odaklanılması ve Londra’nın Avrupa’nın kara para aklama makinesine döndüğünün görülmesi için Ukrayna savaşının yaşanması gerekiyordu.

BBC’nin nisandaki araştırmasındaysa Rus oligarkların ülkede 800 milyon sterlinlik gayrimenkulü olduğu belirtilmişti.

İLGİLİ HABERLER