Londra’daki Türk polislerden “kahkaha gazı” uyarısı

 Londra’daki Türk polislerden “kahkaha gazı” uyarısı

Londra’daki Türk polislerden “kahkaha gazı” uyarısı (Photo: Halil Yetkinlioğlu)

Londra’da Metropolitan Polis Teşkilatı, Enfield Alevi Kültür Merkezi ve Göksunlular Dayanışma ve Kültür Derneği’nin ortak organizasyonu ile Edmonton’daki Britanya Alevi Federasyonu (BAF) yerleşkesinde madde bağımlılığı ve kesici aletlerle işlenen suçlara karşı toplantı düzenlendi.

Polis teşkilatı adına komiser Mehmet Ganidağlı, polis memurları Yiğit Akdağ, Fikret Molla ve Andy Palmer ve Türkiye kökenli nüfusun yoğun olduğu Enfield ilçesinden Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Çetinkaya katıldı.

Komiser Ganidağlı, toplantıda gençler arasında uyuşturucu kullanımı sorununa değindi ve anne-babaların dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Ganidağlı, anne ve babaların bir aile üyesi ya da çocuklarının uyuşturucu kullandığından şüphelendiklerinde nasıl destek alabileceklerini ve harekete geçebileceklerini anlattı.

Toplantıda özellikle, ‘kahkaha gazı’ diye bilinen azot oksit kullanımı konusuna odaklanıldı. Ganidağlı, gençlerde bu gazın kullanımı sonucu görülen kısa ve uzun vadeli etkilerden bahsetti. Azot oksit kullanımında yanıklar, baş dönmesi, kalp krizi, sinir kaybı, kontrol kaybı, baş ağrısı, boğulma hissi, paranoya ve en nihayetinde ölüm gibi sonuçlar yaşanabileceğini vurgulayan Ganidağlı, ebeveynlerin çocuklarını düzenli olarak kontrol etmeleri, ihtiyaçlarını dikkatle izlemeleri, gerekirse eşyalarını aramaları, para harcama alışkanlıklarını gözlemlemeleri çağrısı yaptı.

İLGİLİ HABERLER