• 18/05/2024

Londralı kadınlar meydanlara çıkmaya hazırlanıyor

 Londralı kadınlar meydanlara çıkmaya hazırlanıyor

Londra, Clapham’da geçen hafta Sarah Everard adlı bir kadının ortadan kaybolmasından bu yana, sosyal medyada binlerce kadın biraraya gelere,k seslerini duyurmak için hafta sonu gösteri yürüyüşü yapacaklar.

Londra Emniyet Müdürlüğü’nün, Clapham bölgesindeki kadınlara, yalnız sokağa çıkmamalarını tavsiye etmesine öfkeyle tepki gösteren çok sayıda kadın, güvenlik konusunda hep kadınlardan davranışlarını değiştirmelerinin beklenmesinin, dikkatleri erkeklerin aldığı kararlar ve eylemlerinden uzaklaştırdığını söylediler.

Ayrıca kadın grupları sosyal medyada #SokaklarıGeriİstiyoruz (ReclaimTheseStreets) etiketiyle bir çağrı yaparak Cumartesi akşamı saat 18.00’de kadınları Clapham bölgesinin büyük parkında (Clapham Common) Sarah Everard için bir anma eylemine katılmaya çağırdılar. Londra’nın farklı bölgelerinde de aynı saatte yapılacak benzer dayanışma eylemleri için çağrılar yapılıyor.

33 yaşındaki pazarlama müdürü Sarah Everard, geçen Çarşamba günü akşam saat 21.00 sularında Clapham’daki bir arkadaşının evinden ayrıldıktan sonra ortadan kaybolmuştu.

İLGİLİ HABERLER