Mardin, Mazıdağı’nın kobaltı İngiltere’de parlıyor!

 Mardin, Mazıdağı’nın kobaltı İngiltere’de parlıyor!

2020 yılının sonunda, İngiltere’de bünyesine kattığı ICoNiChem ile Mazıdağı’ndan gelen kobaltı 13 değişik ürüne çeviriyor. ICoNiChem kullanılmış bataryalardan dört farklı element ayrıştırmaya hazırlanıyor.

Hürriyet’ten Sefer Levent‘tin haberine göre; Dünya ekonomisinde son dönemin en öncelik konularının başında gelen batarya geri dönüşümü için çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi. Cengiz Holding’in 2020 yılında İngiltere’nin Widnes kentinde satın aldığı ICoNiChem kullanılmış bataryalardan dört farklı element ayrıştırmaya hazırlanıyor.

MARDİN’DEN GELİYOR İNGİLTERE’DE İŞLENİYOR

ICoNiChem’de geçtiğimiz dönemde hayata geçirilen yatırımlarla birlikte tesisin kobalt üretim kapasitesi de iki katına çıkarıldı. Kobaltı; nikel, sodyum ve magnezyumdan ayrıştırma kapasitesini 900 tondan bin 800 tona çıkaran ICoNiChem, Mardin’den gelen ürünleri de İngiltere’de işlemeye başladı. Mazıdağı’ndan gleen kobalt İngiltere’deki tesiste 13 ayrı ürüne dönüşüyor. Müşterilerin talebi doğrultusunda, yüzde 99,99 saflıkta kobalt üretebilen tesiste, teknoloji, petrokimya, otomobil, uçak sanayi, seramik gibi alanlarda katma değerli ürünlerin üretimi yapılıyor. Söz konusu yatırım sayesinde eskiden sadece saf metalden üretilebilen özel malzemeler artık ikincil ürünlerden de elde edilebiliyor.

EN DEĞERLİSİ LİTYUM

Davetlileri olarak gittiğimiz Widnes kentinde basın toplantısı düzenleyenIeyen ICoNiChem Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, “Ömrünü tamamlamış bataryalardan (black mass) kobalt, nikel, manganez ve lityumun dördünü birden ayrıştırabilen dünyada herhangi bir tesis yok. Batarya tozundan kobalt ve nikeli ayrıştırabiliyoruz. Lityum bunlar arasında en değerlisi. Onda da laboratuvar çalışmalarımız devam ediyor; pilot üretime yakın zamanda başlamayı planlıyoruz. Bu konuda hem Türkiye hem İngiltere tesislerimizde eşzamanlı çalışmalar yapıyoruz. Manganez ayrıştırmasını da iki sene içerisinde yapacağız” dedi.

ALÜMİNYUMDA YENİ YATIRIM SİNYALİ

Kayışoğlu, “Bu kapsamda, Eti Alüminyum’un Seydişehir’deki ürünlerini, buradaki teknolojiyle özellikle İngiltere pazarı için daha katma değerli hale getirebilir miyiz diye Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucuna göre burada, mevcut tesisimize yakın bir bölgede önümüzdeki dönemde yeni bir fabrika kurabiliriz” dedi.

İLGİLİ HABERLER