Meslektaşına silah doğrultan İngiliz Büyükelçi görevden alındı

 Meslektaşına silah doğrultan İngiliz Büyükelçi görevden alındı

Meslektaşına silah doğrultan İngiliz Büyükelçi görevden alındı

İngiltere’nin Meksika Büyükelçisi Jon Benjamin’in uyuşturucu çetelerinin yoğun olduğu bir bölgede meslektaşına tüfek doğrulttuğu anların yer aldığı video, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Video, Büyükelçi Benjamin’in görevden alınmasına neden oldu.

Bu yılın başlarında meydana gelen olayda, Büyükelçi Benjamin’in yerel bir büyükelçilik çalışanına saldırı tüfeği doğrulttuğu görüntüler, sosyal medyada yayılmasının ardından ortaya çıktı. Financial Times’a göre, Jon Benjamin, Durango ve Sinaloa eyaletlerine resmi bir ziyaret sırasında, beş saniyelik videoda meslektaşına silah doğrultarak rahatsız edici bir hareket yaptı.

Güvenlik Ekibine Ait Silah

Olay sırasında kullanılan silahın, diplomata eşlik eden güvenlik ekibine ait olduğu düşünülüyor. Video, X platformunda (eski adıyla Twitter) anonim bir hesap tarafından paylaşıldı ve hesabın sahibinin, “Meksika’da uyuşturucu satıcılarının her gün işlediği cinayetlerin ortasında şaka yapmaya cesaret ediyor” şeklindeki açıklaması dikkat çekti.

Meksika’daki Suç Oranları

Meksika’da son altı yılda 30 binden fazla cinayet yaşandı ve bu durum, Latin Amerika’daki en yüksek cinayet oranlarından biri olarak kaydediliyor. Organize suç grupları, ülke çapındaki bölgeleri ve işletmeleri kontrol altına almak için sayısız suça karışıyor. 61 yaşındaki Jon Benjamin, artık Birleşik Krallık hükümetinin web sitesinde büyükelçi olarak listelenmiyor. 2021’de Meksika büyükelçisi olan Benjamin, daha önce Şili, Türkiye, Gana, Endonezya ve ABD gibi ülkelerde görev yapmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Tepkisi

İngiltere Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO), The Guardian gazetesinin yorum talebine yanıt vermedi ancak Financial Times’a şu açıklamayı yaptı: “Bu olayın farkındayız ve gerekli önlemleri aldık. Dahili sorunların ortaya çıktığı durumlarda, FCDO’nun bunları çözecek güçlü insan kaynakları süreçleri var.”

İLGİLİ HABERLER