NHS bekleme listesi 2024’te 8 milyonu aşabilir

 NHS bekleme listesi 2024’te 8 milyonu aşabilir

NHS bekleme süreleri 2024’te 8 milyonu geçebilir

Sağlık Vakfı yardım kuruluşunun modelleme çalışmasına göre, doktor grevleri sona erse bile NHS bekleme listeleri önümüzdeki yaz sekiz milyonu aşabilir.

Vakıf, Endüstriyel eylemin yalnızca küçük bir miktar katkıda bulunduğunu ve listeyi Ağustos ayına kadar yaklaşık 210.000 veya toplam 7,75 milyonun %3’ü kadar uzattığını belirtiyor.

Raporda, NHS personeli ve finansmanındaki kronik eksikliklerin ana etken olduğu belirtiliyor.

NHS İngiltere, NHS grevleri nedeniyle bir milyondan fazla randevu ve prosedürün yeniden planlanması gerektiğini söyledi.

Bu rakam, İngiltere’de daha iyi ücret isteyen hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının grevini de içeriyor.

En kötü senaryoda grev eylemlerinin devam etmesi ve hastane faaliyetlerindeki büyümenin yılda %5,2 olan mevcut eğilimlerden üçte bir oranında daha düşük olması, bekleme listesinin büyümeye devam etmesi ve 2024 yılı sonunda 8,4 milyona ulaşmasıyla sonuçlanabilir.

Daha iyi bir senaryoda, grev eylemlerinin durması ve hastane faaliyetlerindeki büyüme oranının üçte bir oranında artarak %10,4’e çıkması, bekleme listesinin Ekim 2023’te zirveye ulaşması ve ardından 2024 sonunda 7,2 milyonun altına düşmesi beklenebilir.

Hem NHS İngiltere hem de Sağlık Vakfı, NHS’nin daha fazla hasta görmek ve birikmiş iş yükünü ortadan kaldırmak için çalışmalarının arttığını söylüyor; tedaviye yönelik aylık sevklerin artık pandemi öncesi seviyelere döndüğünü ve daha hızlı arttığını, bunun da “olumlu” bir işaret olduğunu söylüyor.

İLGİLİ HABERLER