NHS ekstra kışlık yatak açmakta zorlanıyor

 NHS ekstra kışlık yatak açmakta zorlanıyor

NHS ekstra kışlık yatak açmakta zorlanıyor

İngiltere’deki hastane patronları, fon eksikliğinin, kışla başa çıkmak için ilave yatak açma planlarını azaltmaları gerektiği anlamına geldiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yöneticileri temsil eden NHS Sağlayıcılarından gelen uyarı, Hazine’nin grevlerin maliyetini karşılamak için fazladan 1 milyar £ talebini reddetmesinin ardından geldi.

NHS Sağlayıcıları, işgücündeki boşlukları kapatmak için işe alımların da askıya alınması gerektiğini söyledi.

Ancak hükümet kış planlamasının yolunda gittiğini açıklamıştı.

10.000 “sanal” hastane yatağı açma hedefinin karşılandığı belirtildi. Burası doktorların, solunum ve kalp sorunları gibi rahatsızlıkları olan ve aksi takdirde hastanede yatmak zorunda kalacak hastaları uzaktan izlediği yer olarak biliniyor.

Hükümet, 5.000 yeni kalıcı hastane yatağının açılması konusunda da ilerleme kaydedildiğini, bunun sayılarda %5’lik bir artış olduğunu söyledi.

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı sözcüsü, “NHS’nin önümüzdeki aylarda karşılaşacağı zorlukların farkındayız, bu nedenle kışa her zamankinden daha erken hazırlanmaya başladık” dedi.

Ancak NHS Sağlayıcıları atılan adımların yetersiz olabileceğini söyledi.

Talepteki artışla başa çıkabilmek için hastaneler her kış kısa süreliğine ilave yataklar açıyor.

Ancak bu yıl hastane patronları bu yatakların risk altında olduğunu söylüyor. Personel alımı da aynı şekilde; şu anda 10 kadrodan biri boş.

Endüstriyel eylemin bu yıl sağlık hizmetine 1 milyar sterline mal olduğu tahmin ediliyor.

Ancak geçen hafta, Hazine’nin grevlerin maliyetini karşılamak için NHS’ye yalnızca 100 milyon £ ekstra vereceği doğrulandı.

İLGİLİ HABERLER