• 20/05/2024

NHS’teki ‘yönetici hatası’ nedeniyle ameliyatlara daha fazla ödeme yapıldığı ortaya çıktı

 NHS’teki ‘yönetici hatası’ nedeniyle ameliyatlara daha fazla ödeme yapıldığı ortaya çıktı

Getty

NHS’deki bir idari hata, 16 pratisyen hekim ameliyatına yanlışlıkla yüzbinlerce sterlin ödenmesine yol açtı.

Nottinghamshire’daki muayenehanelere mesai saatleri dışında bakım sağlamaları için para verildi, ancak bundan vazgeçtiklerinde onlara ödeme yapılmaya devam edildi.

Şimdi sağlık yöneticileri, üç buçuk yıl boyunca yanlışlıkla ödenen parayı geri almaya çalışıyor.

Etkilenen pratisyen hekimler, çok fazla para aldıklarını bilmelerinin mümkün olmadığını ve parayı zaten harcadıklarını söylediler.

Bu arada Nottingham ve Nottinghamshire entegre bakım kurulu (ICB), parayı doğru şekilde tahsis etme görevinin olduğunu söyledi.

‘Çok zor bir durum’

ICB, bakım sağlamayı tercih etmeyen ameliyathanelerin değişiklik sonucunda bütçelerinin %4,75 oranında azaltılması gerektiğini, ancak Ekim ayında hata tespit edilene kadar aynı düzeyde finansman almaya devam ettiklerini bildirdi.

Etkilenen ameliyatları temsil eden Nottinghamshire Yerel Tıp Konseyi’nin (LMC) Genel Müdürü Michael Wright, muayenehanelere 20.000 £ ile 300.000 £ arasındaki meblağları geri ödemeleri gerektiğinin söylendiğini söyledi.

Wright, “Bu çok zor bir durum, basitçe söylemek gerekirse, ICB’nin yaptığı bir yönetici hatasıydı. Ameliyatlar, ICB’nin mesai saatleri dışında bakıma son verdiklerinde fonlarını ayarlamasını bekliyordu ancak bu gerçekleşmedi. Elbette artık ICB’nin parayı geri istediğini ve parayı en başta almamaları gerektiğini anlıyorlar. Ancak kendilerine verilen parayı harcamaları mantıksız değildi ve bunu hasta bakımına harcadılar. Geri ödemenin artık gelecekte hasta bakımı üzerinde etkisi olacak. Hatayı yapan ICB’nin bunu sahiplenmesi ve meblağları silmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER