Okullarda ve NHS yemeklerinde antibiyotik kullanımını azaltma mücadelesi

 Okullarda ve NHS yemeklerinde antibiyotik kullanımını azaltma mücadelesi

Okullarda ve NHS yemeklerinde aşırı antibiyotik kullanımına tepkiler sürüyor

İngiltere’de okullara ve hastanelere yiyecek tedarik eden şirketlerin, antibiyotik kullanımını azaltmak için çalıştıkları bildirildi.

Sivil toplum kurumlarına göre hastane ve okul yiyecek-içecek sağlayıcıları, çiftçilerin hayvanlarına aşırı antibiyotik kullanmasını engellemek için yeterince çaba göstermiyor.

Bu tür aşırı kullanım, antibiyotik direnci riskini artırıyor ve temel insan ilaçlarını etkisiz hale getiriyor.

Sağlık ve hayvan refahını savunan sivil toplum üyelerinin, Birleşik Krallık’taki 10 yemek firmasının politikalarını analiz ettiği ve yasağın olmamasının, antibiyotik kontrollerinin zayıf veya hiç olmadığı anlamına geldiğini ortaya çıkardığı belirtildi.

Hükümet, yemek şirketleri ve tedarikçiler gönüllü tedbirlerin etkili olduğunu söylüyor.

BAKANLIK: DÜŞÜŞ VAR

Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (Defra), 2014’ten bu yana gıda üreten hayvanlarda antibiyotik kullanımında %55, insan kullanımı için en kritik olan antibiyotik kullanımında ise %83’lük bir düşüşe işaret ediyor.

Kamu sektörüne hizmet veren catering firmaları, gıda amacıyla yetiştirilen hayvanlarda gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmaya kararlı olduklarını söyledi.

Artık belirli ilaçlarla tedavi edilemeyen ‘süper mikropların’ (bakteri türlerinin) yükselişiyle mücadele etmek için hem insan hekimliğinde hem de tarımda antibiyotik kullanımını azaltmaya yönelik küresel bir çaba var.

Antibiyotiklerimizi Kurtarma İttifakı (ASOA), Birleşik Krallık’ın NHS, eğitim sektörü, bakım evleri ve hapishanelere hizmet veren önde gelen yemek şirketlerinden 10’unun halka açık gıda tedarik politikalarını değerlendirdi.

Perşembe günü yayınlanan bir raporda, firmaların antibiyotik kullanımına ilişkin politikalarının ya “zayıf” olduğu ya da hiç olmadığı iddia edildi.

Şirketlerin süpermarketler ve ticari gıda sektörünün diğer yerlerinde belirlenen standartların “oldukça gerisinde kaldıkları” belirtildi.

İLGİLİ HABERLER