• 20/05/2024

Omicron önlemi: İngiltere’de öğrenciler sınıflarda maske takacak

 Omicron önlemi: İngiltere’de öğrenciler sınıflarda maske takacak

İngiltere hükümeti, Omicron varyantının yayılmasını azaltmak için okullarda orta sınıflarda maskelerin takılacağını duyurdu.

Şimdiye kadar İngiltere, sınıflardaki öğrencilere yüz maskelerinin tavsiye edilmediği Birleşik Krallık içimdeki tek ülkeydi. Öğretmenlerin yeni yönergelere göre maske takması gerekmeyecek.

26 OCAK’A KADAR TAKILACAK

Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, okulların yeniden açılmasından sadece birkaç gün önce değişikliği açıklayarak, 26 Ocak’a kadar maskelerin takılı kalacağını söyledi.

Bakan Zawahi; Öğrencileri, eğitimleri ve refahları için çok önemli olan yüz yüze eğitime devam etmek için gelecek hafta tekrar okullarda ağırlamayı dört gözle bekliyorum. Hiç şüphe yok ki Omicron varyantı zorluklar sunuyor, ancak tüm eğitim sektörü bütün çabasıyla destek verdi. Bunun için her birinize teşekkür ediyorum. Başbakan ve ben eğitimin bir numaralı önceliğimiz olduğu konusunda nettik. Bu önlemler, okullara verdiğimiz desteği güçlendirecek.”

OKUL PERSONEL BİRLİĞİ’NDEN ACİL EYLEM TALEBİ

Bununla birlikte, altı okul personeli birliği, virüsün yayılmasını sınırlamak için acil eylem talebinde bulundu. Ulusal sınavların daha fazla önlem alınmadan riske oluşturacağı konusunda uyardılar.

Ayrıca hava temizleme üniteleri, yokluk sigortası için mali destek, yerinde test için yardım ve Ofsted denetim rejiminin gevşetilmesi için çağrıda bulundular.

İLGİLİ HABERLER