• 14/04/2024

Otellerde karantinaya alınacak ilk yolcular gelmeye başladı

 Otellerde karantinaya alınacak ilk yolcular gelmeye başladı

Karantina otellerinde kalması gereken ilk yolcular, Heathrow Havalimanı’na gelmeye başladı.

33 ‘kırmızı liste’ ülkesinden İngiltere’ye gelen tüm İngiliz, İrlandalı vatandaşlar ve Birleşik Krallık’ta ikamet edenler bugünden itibaren belirlenen otellerde kendi kendilerini izole etmek zorunda. 33 ülkenin içinde Portekiz, Brezilya ve Güney Afrika da bulunuyor. Covid varyantlarının ülkeye girişini durdurmayı amaçlayan yeni düzenlemeler, geçtiğimiz 10 gün içinde bu 33 ülkeden gelenler için geçerli. Devlet onaylı otellerde 10 gün geçirmek için önceden rezervasyon yaptırıp 1.750 £ ödemeleri gereken yolcular, bu ücretle otelde konaklama, ulaşım ve test masraflarını ödemiş olacaklar.

İSKOÇYA TÜM ÜLKELERE KARANTİNA UYGULUYOR

İskoçya’da ise otelde karantina kuralı yalnızca 33 “yüksek riskli” ülkeden gelenler yerine tüm ülkelerden gelen yolcular için geçerli olacak.

HANCOCK: SORUNSUZ İŞLİYOR

Sağlık Bakanı Matt Hancock, otel karantina sisteminin Pazartesi sabah 4’te yürürlüğe girmesinden bu yana “sorunsuz” işlediğini söyledi.

Times Radyosunda yaptığı açıklamada Bakan, hükümetin, yolcuların havalimanlarındaki diğer yolcularla karışmasını önlemek için havaalanları ve Sınır Gücü ile birlikte çalıştığını söyledi.

“Kırmızı liste” yolcularının diğerlerinden nasıl uzak tutulduğu sorulan Hancock: “Kapılarda ayrı bir bölümden aşağı iniyorsunuz ve Sınır Kuvvetleri tarafından yönetilen kapılardan geçtiğinizde, orada daha sonra polis tarafından desteklenen ve böylece insanların toplanıp bagajlarını alıp otellere gitmeleri için desteklenen bir güvenlik prosedürü işliyor. ” diye konuştu

İLGİLİ HABERLER