• 20/05/2024

Palantir Technologies 330 milyon sterlinlik NHS sözleşmesini kazandı

 Palantir Technologies 330 milyon sterlinlik NHS sözleşmesini kazandı

Palantir Technologies 330 milyon sterlinlik NHS sözleşmesini kazandı

Palantir Technologies, İskoçya ve Galler hariç olmak üzere ulusal hizmet genelinde sağlık verilerini entegre ederek hasta bakımını iyileştirmeyi amaçlayan bir Federe Veri Platformu geliştirmek üzere NHS İngiltere tarafından 330 milyon sterlinlik bir sözleşme ile ödüllendirildi. Bugün açıklanan proje, Accenture, NECS, Carnall Farrar ve PwC gibi ortaklarla işbirliğini içeriyor.

Girişim, hasta bekleme listelerini azaltarak ve sağlık eşitsizliklerini ele alarak sağlık hizmetlerini geliştirme potansiyeli nedeniyle destek topladı. CEO Alex Karp, platformun operasyonları kolaylaştırma ve hastalar için sonuçları iyileştirme kapasitesini vurguladı.

İyimserliğe rağmen sözleşme eleştirilerden kaçamadı. Gizlilik sorunları ve Palantir’in kurucularının siyasi bağlantıları ile ilgili endişeler dile getirildi. David Nicholl gibi eleştirmenler, kapsamlı bir inceleme yapılmadan platformun maliyetine göre etkinliğini sorguluyor. Benzer şekilde Cori Crider da sistemin sağlık personeli için kullanılabilirliği konusunda şüphelerini dile getirmiştir.

Palantir’in Birleşik Krallık hükümet projelerine katılımı yeni değil; şirket daha önce Covid-19 müdahalesine yaptığı katkıyla hükümet çevrelerinde güven kazanmıştı. Yeni NHS veri platformuna ilişkin tartışma, sağlık hizmetlerinde teknolojik ilerleme ile hasta verilerinin nasıl yönetildiğine ilişkin şeffaflık ve güven ihtiyacı arasında süregelen gerilimin altını çiziyor.

İLGİLİ HABERLER