Pandemi Dünyada Alarm Yaratacak Boyutlara Ulaştı

 Pandemi Dünyada Alarm Yaratacak Boyutlara Ulaştı

Geçtiğimiz koca bir yılı Covid-19’un neden olduğu koronavirüsün yarattığı olumsuz atmosferin içerisinde geçirdik. Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı senaryoların gündeme gelmesine neden olan bu salgın sebebiyle, tüm dünya izolasyona mahkum kaldı. Dünyadan haberleri sürekli işitiyor olsak bile, pandeminin neden olduğu gerilimi sadece kendi ülkelerimizdeki versiyonuyla yaşadık. Bulunduğumuz ülkenin vaka sayıları ve kısıtlama kurallarını takip ettik. Fakat dünya genelinde durum, bazı ülkelerde çok çok iyi olsa bile, büyük resme baktığımızda epey üzücü…

Geçtiğimiz Cumartesi günü, hastalıktan kaynaklanan küresel ölüm sayısının 3 milyon kişiyi geçtiği açıklandı. Yaşanan doğal ölümlerin yanı sıra, bir yılda 3 milyon kişi bu virüse bağlı olarak yaşamını yitirdi. Daha önce de dediğimiz gibi; bu sayı bazı ülkeler için daha az olabilir… Ama dünya geneline baktığımızda; korkunç bir Covid-19 tablosuyla karşılaşıyor ve vakaların kilometre taşı aştığını görüyoruz.

Jerremy Farrar bu konudaki görüşlerini şöyle dile getiriyor; “Endişe verici bir şekilde, bu salgın büyüyor. Her ay yüz binlerce kişi ölüyor.” Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yürütülen Covid-19 kontrol paneline göre, geçen yıl salgının başladığı günden bu yana 140 milyondan fazla kişi bu virüse yakalandı.. Resmi ölüm sayısı 3.001.068’e ulaştı. En kötü etkilenen ülke, 31 milyondan fazla vaka ve 560.000’den fazla ölümle ABD oldu.

Dünya için alarm niteliği taşıdığı düşünülen bu rakamların, önümüzdeki sene yine dünya nüfusunda böyle bir yıkım yaratması durumunda, gezegende ilk kez rekor sayıda hasar yaratan bir pandemi vakası yaşanıyor olacak. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir