• 18/05/2024

Perrier’e ait 2 milyon şişe maden suyu “dışkı kirliliği şüphesi” nedeniyle imha edildi

 Perrier’e ait 2 milyon şişe maden suyu “dışkı kirliliği şüphesi” nedeniyle imha edildi

Fabrice COFFRINI

Fransız sağlık kurumu, Perrier’in dışkı kirliliği şüphesi nedeniyle ünlü maden suyunun iki milyon şişesini imha etmesini emretti. İmha emri, İsviçreli gıda devi Nestle’ye bağlı maden suyu yan kuruluşu Nestle Waters France’ı yasadışı su arıtma yöntemleri nedeniyle cezai soruşturma altında olduğu bir dönemde vurdu.

Fransa’nın DGS sağlık ajansı, Güney Fransa’nın Occitanie bölgesindeki sağlık yetkililerinin Nestle Waters France’a 10-14 Mart tarihleri arasında Nimes yakınlarındaki bir kaynaktan elde edilen tüm Perrier üretimini imha etmeleri talimatını verdiğini bildirdi. Nestle, yaklaşık iki milyon şişeyi “önlem nedeniyle” imha ettiğini söyledi. Şirket, mağazalardaki Perrier şişelerinin güvenli olduğunu belirtti.

Bölgesel Yetkililerin Talimatı ve Üretimin Askıya Alınması

Nestle Waters France’a verilen emir, bu ayın başlarında bölgesel yetkililerin, Nimes yakınlarındaki kaynağından gelen üretimi “derhal askıya alma” emri vermesiyle geldi. Emirde, “dışkı” kirliliğinin 10 Mart’tan itibaren kaydedildiği belirtildi.

Nestle Waters France

Nestle Waters France, suyu UV lambaları, karbon filtreleme ve doğal maden sularında izin verilmeyen diğer yöntemlerle dezenfekte ettiğini itiraf etti. Fransız savcılar, şirketin su arıtma yöntemlerine ilişkin cezai soruşturma başlattı.

Fransız Maden Suyu Endüstrisi Üzerindeki Etkiler

DGS, yeni kontrollerin ardından doğu ve güney Fransa’daki bazı su kaynaklarının kapatıldığını veya “arıtılarak içilebilir hale getirilen su” olarak yeniden sınıflandırıldığını söyledi. Fransız sağlık kurumu, “Bu kapatmalardan önce, bu havzalara operatörler tarafından sahtekarlık yapılıyordu” dedi.

Bu olay, Fransa’nın su endüstrisinde sarsıntıya neden oldu. Fransız gıda şirketi Danone’nin genel müdürü Antoine de Saint-Affrique, şirketin yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamada, doğal maden suyu kaynaklarının artık “son derece sıkı” bir denetimle karşı karşıya olduğunu söyledi. Danone’nin maden suyu markaları Evian, Volvic ve Badoit, bu yeni denetimlerin hedefinde olabilir. Saint-Affrique, şirketin su kaynaklarının yakınındaki kirlenmeyi önlemek için yerel çiftçiler ve endüstriyle yakın işbirliği içinde çalıştığını belirtti.

Fransız su endüstrisi, bu gelişmelerle birlikte suyun güvenliği ve arıtma yöntemlerine ilişkin artan endişelerle karşı karşıya kalabilir. Perrier’in 2 milyon şişeyi imha etmesi, endüstride ciddi sonuçlar doğurabilir ve halka açık su ürünlerinin güvenliği konusunda daha fazla incelemeye yol açabilir.

İLGİLİ HABERLER