Rapor: 1970 ve 1991 arasında yapılan kan naklinden sonra bin 820 İngiliz öldü

 Rapor: 1970 ve 1991 arasında yapılan kan naklinden sonra bin 820 İngiliz öldü

İngiltere’de hazırlanan bir rapora göre, ülkede 1970 ve 1991 yılları arasında kontamine kan nakli yapıldıktan sonra tahminen bin 820 kişi hayatını kaybetti.

BBC’nin bildirdiğine göre; raporun yazarları, 26 bin 800 ve muhtemelen daha fazla kişiye, doğum sırasında veya bir ameliyat sırasında yapılan kan nakli sonrasında Hepatit C virüsü bulaştığını bildirdi.

Bu raporun bulguları, 2019 yılında skandala ilişkin bir kamu soruşturması başlatıldıktan ve İngiliz hükümeti geçen ay mağdurlara tazminat ödemeyi kabul ettikten sonra yayınlandı.

NHS TARİHİNDEKİ EN KÖTÜ FELAKET

Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) tarihindeki en kötü tedavi felaketi olarak adlandırılan olayda, 1970 ve 1980’lerde kan pıhtılaşma bozukluğu (hemofili) olan bir grup insana düzenli olarak kan verildi.

Bu gruptaki en az 3 bin 650 hasta HIV, hepatit C veya her ikisine birden yakalandığı ve bunun sonucunda bin 500’den fazla kişinin öldüğü düşünülüyor.

HEPATİT C’YE MARUZ KALDILAR

İkinci bir grup, ameliyat veya doğum sırasında kanın transfüzyonu yoluyla Hepatit C’ye maruz kaldı.

Hepatit C öncelikle karaciğeri etkiler ve tedavi edilmediği takdirde siroz veya kansere yol açabilir ve tam bir karaciğer nakli gerektirebilir.

Bazen sessiz katil olarak da bilinir, çünkü hastalığı olan çoğu insan, semptomlar on yıllar sonra ortaya çıkana kadar enfekte olduklarını fark etmez.

Body Shop’un kurucusu Dame Anita Roddick, 1971’de kızını doğururken kan nakli yapıldıktan sonra kaptığını Hepatit C’nin nadir bir komplikasyonu olan beyin kanaması nedeniyle 2007’de öldü.

İLGİLİ HABERLER