Resmi Açıklama: Çin Aşısının Koruyuculuk Oranı Düşük

 Resmi Açıklama: Çin Aşısının Koruyuculuk Oranı Düşük

Bildiğiniz üzere Covid-19 döneminde farklı aşı türleri piyasaya sürüldü ve bunlardan bazıları; AstraZeneca ya da Coronavac gibi çeşitli aşılar bazı olumsuz durumlar yarattı. AstraZeneca aşısının yan etkilerinden biri olan kan pıhtılaşmasına bağlı olarak 7 kişi hayatını kaybederken, şimdilerde de Çin aşısı Coronavac’ın yeterli koruyuculuğa sahip olmadığı konuşuluyor. Geçtiğimiz haftalarda DSÖ’de uzman doktor olarak görev yapan Catherine Smallwood, Avrupa’da kullanılan aşıların yeterli koruyuculuğa sahip olmadığı ile ilgili bazı şüphelerini dile getirmişti.  

Bu kez de açıklama Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Başkanı Gao Fu’dan geldi… Çin’de üretilen aşıların koruyuculuk oranının yüksek olmadığını söyleyen Fu, bunu ciddi bir sorun olarak niteledi. Fu, bu yüzden şimdilerde Çinli sağlık uzmanlarının farklı teknolojilerle üretilen aşıları birbirleriyle karıştırmak gibi seçenekler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den 100 milyon doz Sinovac aşısının getirilip, 50 milyon kişinin aşılanacağını geçtiğimiz Mayıs ayında belirtmişti. Geleneksel yöntemlerle üretilen Çin aşısının Pfizer ve Moderna gibi aşılardan daha az koruyuculuk sağlayacağı baştan beri biliniyor. Resmi olarak yapılan bu açıklamadan sonra neler değişir? Hali hazırda Çin aşısını yaptıran insanlar için durum nasıl ilerleyecek? Bunlar elbette kafa karışıklığı yaratmaya devam eden sorular arasında…

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir