• 01/03/2024

Rishi Sunak: “Özel sektöre 29,5 milyar pound yatırım yapacağız”

 Rishi Sunak: “Özel sektöre 29,5 milyar pound yatırım yapacağız”

Rishi Sunak: “Özle sektöre 29,5 milyar pound yatırım yapacağız”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkeyi Avrupa’nın en iyi doğrudan yabancı yatırım destinasyonu haline getirme çabası çerçevesinde küresel yöneticileri ağırlamadan önce Britanya’da 29,5 milyar pound (36,76 milyar dolar) tutarında özel sektör yatırımı yapılacağını açıkladı.

Sunak’ın ofisinde yapılan açıklamada, Avustralyalı fonlar IFM Investors ve Aware Super’in altyapı ve enerji dönüşümünden uygun fiyatlı konutlara kadar çeşitli projelere sırasıyla 10 milyar pound ve 5 milyar pound aktaracağı belirtildi.

İspanyol enerji devi Iberdrola, İngiltere’deki iletim ve dağıtım elektrik şebekelerini içeren yatırım planlarına 7 milyar pound ekleyeceğini söyledi.

Açıklamada sıralanan diğer projeler arasında Microsoft’un yapay zekâ altyapısına yapacağı 2,5 milyar poundluk yatırım da yer alıyor.

Diğer pek çok ülke gibi Britanya da ekonomisini net sıfır dönemi için elden geçirmeye yardımcı olmak ve gerilen kamu maliyesinin kendi başına finanse edemeyeceği türden bir altyapı inşa etmek için özel sektör yatırımı arıyor.

Ancak birçok büyük yatırımcı, 2016 Brexit referandumunun tetiklediği siyasi ve düzenleyici belirsizliğin son yıllarda İngiltere’nin cazibesini azalttığını ve diğer ülkelerin doğrudan yabancı yatırımlar için kendilerini daha cazip hale getirdiğini söyledi.

Fransa geçen yıl İngiltere’yi geride bırakarak en fazla yeni doğrudan yabancı yatırım projesine sahip Avrupa ülkesi oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mayıs ayında düzenlenen benzer bir doğrudan yabancı yatırım toplantısında ülkesinde 13 milyar avroluk (14,18 milyar dolar) yatırım taahhüdünde bulunulduğunu açıklamıştı.

İLGİLİ HABERLER