• 16/04/2024

Rus Covid Aşısına Güven Artıyor!

 Rus Covid Aşısına Güven Artıyor!

Covid aşısı ile ilgili her gün yeni bir haber gündeme düşüyor. Bu haberler bazen olumsuz içeriklere sahip oluyorlar. AstraZeneca’nın pıhtılaşma yapması ya da Çin aşısının yeterli koruyuculuğa sahip olmaması gibi çeşitli haberler gündeme geldi. Bugün ise; Rus covid aşısı Sputnik V’ye duyulan güvenin artıyor olması gündemde…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün toplanan “Koronavirüs Bilim Kurulu” görüşmesinin ardından bu konuda bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Fahrettin Koca; “Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim” dedi. Daha önce bu aşının Türkiye’de de üretileceği konusunda bir açıklama zaten gelmişti. 

Rusya aslına baktığımızda, genel kullanım için Covid-19 aşısını duyuran ilk ülke olarak kayda geçmişti. Ürettikleri aşıya 1957’de uzaya fırlattıkları ilk uydu olan Sputnik’in adını vermişlerdi. Ancak ülkenin aşının üretimi aşamasında yeterli bilgiyi medya ve halk ile paylaşmamış olması, diğer ülkelerde şüphe yaratmıştı. Ancak bu durum şimdilerde değişiyor gibi görünüyor.

Yapılan açıklamalar ve gündemde dönen yorumlar; Rus covid aşısı Sputnik V’nin Rusya’nın yeni küresel kartviziti olabileceğini gösteriyor. Rusya devlet televizyonu haberlerinde ise bu gelişme, Rus biliminin önder olduğuna dair bir kanıt olarak sunuluyor. 60 yıldan uzun süre önce ilk uyduyu uzaya fırlattıkları gibi bugün de; Ağustos 2020’de ilk covid aşısını üretmiş olmanın haklı gururunu yaşıyorlar. Rusya’nın bu ilerlemesi de, Rus aşısına olan güvenin artması ve ihtiyaç duyan ülkelerin Rus aşısını deneyebileceğini kanıtlıyor. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir