Şamima Begüm’ün eşi: Halifeliğin kurulduğunu görmek isterim

 Şamima Begüm’ün eşi: Halifeliğin kurulduğunu görmek isterim

Eski DEAŞ’lı gelin Şamima Begüm’ün eşi, terör örgütünün Batı’ya yönelik saldırılarını tasvip etmediğini fakat yine de bir halifelik kurulmasını umduğunu söyledi.

DEAŞ savaşçısı olduğunu kabul eden 29 yaşındaki Yago Riedijk, cihatçılar hakkındaki görüşlerini paylaştığı ve Begüm’le evliliğine dair konuştuğu bir belgesel için Kuzey Suriye’de Kürtlerin yönettiği Roj hapishane kampında bir röportaj verdi.

Son yıllarda Almanya ve Fransa da dahil Avrupa ülkelerindeki DEAŞ saldırıları hakkında fikirleri sorulan Riedijk, şiddeti “birtakım nedenlerle” kabul etmediğini söyledi.

“İSLAM’DA MASUMLARI ÖLDÜRMEK YASAKTIR”

DEAŞ hakkında bir belgeselin yapımcılığını üstlenen İskoçyalı eski bir asker olan Alan Duncan’a konuşan Riedijk, “İslam’da masum insanları öldürmek, kadınları ve çocukları öldürmek yasaktır. Bu saldırıların İslami açıdan sorumlu olmadığını düşünüyorum” dedi.

“HALİFELİĞİN KURULDUĞUNU GÖRMEK İSTİYORUM”

Öte yandan Riedijk, DEAŞ’ın diğer Müslümanlara ve Ezidilere yönelik saldırıları ve terör örgütünün kafa kesme eylemleri hakkında yorum yapmayı reddetti. DEAŞ’ın bitmediğini ve “İslami geleneklere” bağlı bir halifeliğin kurulduğunu görmek istediğini de söyledi.

Hollanda vatandaşı Riedijk, Begüm’le Birleşik Krallık’tan Suriye’ye geldikten günler sonra 2015’te, 15 yaşındayken evlenmişti. Çiftin, hepsi daha sonra vefat eden üç çocuğu olmuştu.

İLGİLİ HABERLER