• 14/04/2024

“Sanırım koronavirüsün kaynağını bulduk”

 “Sanırım koronavirüsün kaynağını bulduk”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kurduğu araştırma ekibinin bir üyesi, Çin’in güneyindeki vahşi yaşam çiftliklerinin Kovid-19 salgınının en olası kaynağı olduğunu söyledi.

Koronavirüsün kaynağını bulmak için Çin’e araştırma gezisine giden ekipte yer alan zoolog Peter Daszak, bu çiftliklerden Wuhan’daki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı’na hayvan tedarik edildiğine dair yeni kanıtlar bulduklarını açıkladı.

ABD merkezli NPR radyosuna röportaj veren Daszak’a göre Çin yönetiminin tutumu, ülkenin güneyindeki yarasalarda bulunan koronavirüsün Vuhan’da insanlara ulaşması için en olası yolun bu çiftlikler olduğunu gösteriyor.

Zira yönetimin bu vahşi yaşam çiftliklerini 20 yıldır teşvik ettiği ama salgınla birlikte kapattığı belirtiliyor. Daszak, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Misk kedisi, kirpi, pangolinler, rakun köpekleri ve bambu fareleri gibi egzotik hayvanları alıyorlar ve esaret altında yetiştiriyorlardı.”

Araştırma gezisine giden ekibin bulgularını iki hafta içinde açıklaması bekleniyor. Bu arada Daszak, ekibin bu çiftlikler üzerinde durduğunu ifade ediyor.

Çin yönetimi, virüslerin yarasalardan insanlara taşınmasına neden olduğu düşüncesiyle Şubat 2020’de bu çiftlikleri kapatma kararı almıştı. Bilim insanı, o dönemde çiftçilere, hayvanları hastalık yaymayacak şekilde nasıl itlaf edeceğine dair talimatlar gönderildiğini aktardı.

İLGİLİ HABERLER