Santander Bankası, Noel ‘de yanlışlıkla 130 bin sterlin dağıttı

 Santander Bankası, Noel ‘de yanlışlıkla 130 bin sterlin dağıttı

İngiltere’de 75 bin kişi, Noel sabahı uyandığında banka hesaplarına yatırılan kaynağı belli olmayan parayla şevinçle şaşkınlığı bir arada yaşadı.

Noel hediyesi olabileceğini düşündüklerinin paranın kaynağı çok geçmeden anlaşıldı. Santander Bankası, farklı bankalardaki 75 bin hesaba yanlışlıkla 130 milyon sterlin göndermişti.

2 bin şirket hesabından yapılan işlemler yanlışlıkla bir kez daha tekrarlanınca böyle bir hatanın olduğu anlaşıldı.

Santander bankası çalışanları, bir kısmı diğer bankalarda olan hesaplara gönderdiği paralar yüzünden zor anlar yaşadı. Açıklamaya göre göre bu bankalar, müşterilerinin hesaplarından bu paraların nasıl geri alınacağının yollarını inceliyor.

BANKADAN AÇIKLAMA GELDİ

Banka, hatanın ardından yazılı bir açıklama yayımladı:

“Teknik bir sorun sebebiyle, ticari işletme sahibi müşterilerimizin bazı ödemeleri bir kez daha tekrarlandığı için özür dileriz. Bu işlemin hiçbir aşamasında müşterilerimizin hesabından para eksilmedi. Önümüzdeki birkaç gün, Birleşik Krallık genelindeki birçok bankayla birlikte çalışacak iki kez tekrarlanmış para transferlerini çözmek için çalışacağız.”

Bankanın açıklamasına göre ikinci kez yapılan para transferleri, işlemleri tekrarlanan müşterilerinin hesaplarından değil; Santander’in kendi kasasından gönderildi. Yanlışlıkla transfer yapılan hesaplarda da gönderen olarak Santander’in adı yazıyordu.

İLGİLİ HABERLER