Seyahat Edenlere Kesilen 5000£ Cezadan Nasıl Muaf Olunur?

 Seyahat Edenlere Kesilen 5000£ Cezadan Nasıl Muaf Olunur?

Bildiğiniz üzere pandemi dönemi boyunca İngiltere’de bazı kısıtlamalar gündeme geldi. Yasalar ve yasal haklar konusunda da bazı değişikliklere sebep olan bu kısıtlamalar içerisinde elbette seyahat kısıtlamaları da var. İngiltere hükümeti resmi olarak yaptığı açıklamada; ülke dışına çıkanlara yani seyahat eden kişilere 5000 pound para cezası kesileceğini duyurmuştu. Fakat bu uygulamada bazı değişikliklere gidildi. Daha doğrusu seyahat kısıtlaması belli koşullar çerçevesinde esnetildi.

Belirli mazeret ve koşullara sahip olan kişiler, yurt dışına çıkmaları yani seyahat etmeleri halinde, ülkeye dönüşte 5000 pound para cezası ödemek zorunda kalmayacak. Sizi 5000 pound para cezasından muaf tutacak olan koşullar ise şu şekilde:

İş Nedeniyle Seyahat: Hükümet; havacılık ve uzay endüstrisi, otobüs ve tur otobüsü sürücüleri, nakliyeciler ve seçkin sporcular da dahil olmak üzere birçok sektörün iş nedeniyle seyahat kısıtlamalarından muaf olacağını belirtti. Ancak, bir yurt dışı seyahat beyannamesi doldurmanız gerek aksi halde 200£ ödemek zorunda kalırsınız. 

Eğitim Nedeniyle Seyahat: Yurt dışında bir üniversite ve başka bir yüksek öğrenim kursuna kaydı bulunanlar sorunsuz ülkeyi terk edebilir. 

Düğün ve Evlilik Nedeniyle Seyahat: Evlenmek ya da yakın bir akrabanın düğününe katılmak için uluslararası seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

Cenaze Nedeniyle Seyahat: Savunmasız bir kişiye bakmak ve yardım etmek, herhangi bir kişiye acil yardım sağlamak ve ölen bir kişinin cenazesinde bulunmak amacıyla ülke dışına çıkabilirsiniz.

Seyahat kısıtlaması ve para cezasından muaf tutulacağınız diğer nedenler ise şu şekilde;

  • Konut mülkünün satın alınması, satılması veya kiralanması 
  • Doğuma gitmek, tıbbi tedavi görmek, hastanede yakın bir arkadaş veya akrabayı ziyaret etmek 
  • Yasal yükümlülükler ve seçimlerde oy kullanmak
  • Birleşik Krallık’tan yapılamayacak gönüllü hizmetleri yürütüyor olmak

Kısıtlamaları hafifletmek için izlenen mevcut yol haritasına göre ise; tatil amacıyla yurt dışına çıkmak isteyenler için seyahat kısıtlamaları en erken 17 Mayıs tarihinde son bulacak.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir