• 19/05/2024

Sunak: İnsanlık yapay zekanın kontrolünü kaybedebilir

 Sunak: İnsanlık yapay zekanın kontrolünü kaybedebilir

Sunak: İnsanlık yapay zekanın kontrolünü kaybedebilir

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, İngiltere’nin teknolojide öncü rol arayışında olması konusunda yaptığı bir konuşmada ‘insanlığın yapay zekanın kontrolünü kaybedebileceğini’ söyledi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak yapay zekanın riskleri konusunda uyarılarda bulundu. YSunak, yapay zekanın topluma bir “dönüşüm” getirebileceğini ancak silah yapımında kullanılan teknoloji ve suçluların yapay zekayı istismar etmesi gibi risklerin mevcut olduğunu söyledi.

Sunak’ın konuşması, İngiliz hükümetinin önümüzdeki hafta şirketleri ve politika yapıcıları teknolojiyle ilgili riskleri tartışmak üzere bir araya getirmeyi amaçlayan Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanırken geldi.

Sunak, “En olası olmayan ancak aşırı durumlarda, bazen süper zeka olarak adlandırılan yapay zeka türü nedeniyle insanlığın yapay zekanın kontrolünü tamamen kaybetme riski bile var” dedi.

Sunak, İngiltere’nin riskleri anlamak amacıyla yeni yapay zeka türlerini değerlendirmek ve test etmek için dünyanın ilk yapay zeka güvenlik enstitüsünü kuracağını duyurdu.

İLGİLİ HABERLER