Caria Holidays

The Guardian: İngiltere, Irak’taki onlarca sivilin ölümünden sorumlu

 The Guardian: İngiltere, Irak’taki onlarca sivilin ölümünden sorumlu

The Guardian: İngiltere, Irak’taki onlarca sivilin ölümünden sorumlu

İngiliz The Guardian gazetesinin yaptığı bir araştırmaya göre, Irak’ta DAEŞ’e karşı yürütülen operasyon sırasında sivillerin ölümüne neden olan çok sayıda hava saldırısı, İngiltere güçleri tarafından düzenlendi.

İngiltere hükümeti ve ordusu yıllardır, sivil  Iraklıların korunması açısından İngiltere’nin Irak’ta DAEŞ militanlarına karşı ‘kusursuz’ bir savaş verdiği iddiasını savundu. Ancak, ABD liderliğindeki koalisyonun müttefikleri, 2014’ten sonraki dönemde Irak kara birliklerine destek verirken Irak’ta yüzlerce sivili öldürdüklerini hali hazırda itiraf etmişti.

SİVİLLERİN ÖLDÜĞÜ 6 SALDIRI TESPİT EDİLDİ

The Guardian, kar amacı gütmeyen gözlemci kuruluş Airwars ile birlikte yürüttüğü araştırmada, Irak’ın Musul kentinde 2016 ve 2017 yıllarında İngiliz güçleri tarafından gerçekleştirildiği düşünülen ve sivillerin ölümüne neden olan 6 saldırı tespit etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise söz konusu saldırıların kendi güçleri tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini doğrulamayı ya da yalanlamayı reddetti. Bakanlık, İngiliz birliklerinin Irak’ta sivilleri öldürmediğini ya da onlara zarar vermediğini öne sürdü.

İLGİLİ HABERLER