• 13/04/2024

The Guardian: İngiltere’ye gelen yüzlerce sığınmacı hapis cezasına çarptırıldı

 The Guardian: İngiltere’ye gelen yüzlerce sığınmacı hapis cezasına çarptırıldı

Rapor: İngiltere’ye gelen yüzlerce sığınmacı hapis cezasına çarptırıldı

Bir araştırmaya göre İngiltere’ye sığınma talebinde bulunan yüzlerce sığınmacı hapis cezasına çarptırılıyor. Sığınmacıların, İngiltere’nin göç hukukunu ihlal ettikleri iddia ediliyor.

The Guardian’ın haberine göre; Oxford Üniversite’sinde Krimonoloji Merkezi ve sınır krimonolojisi uzmanlarının yayımladığı “No Such Thing as Justice Here” (Burada Adalet Diye Bir Şey Yok) isimli rapora göre İngiltere’ye sığınma talebinde bulunan yüzlerce sığınmacı hapis cezasına çarptırıldı.

Raporun belirttiğine göre yüzlerce sığınmacı, bindikleri küçük botlarla İngiltere’ye gelerek sığınma talebinde bulunuyorlar. Ceza almalarının sebebi ise İngiltere’nin göç kanunlarını çiğnemiş olmaları.

Göç edip vize başvurusunda bulunanlar da var

Yargılananlar arasında İngiltere’ye gelen botları süren sığınmacıların yanı sıra İngiltere’de vize başvurusu yapmış ancak daha önceden göç etmiş kişiler bulunuyor. Rapor, Haziran 2022’den Ekim 2023’e kadar toplam 253 sığınmacının yargılandığı ve hapis cezasına çarptırıldığını belirtiyor.

Tutuklanan birçok sığınmacının, Sudan, Güney Sudan, Afganistan, İran, Eritrea ve Suriye gibi ülkelerden geldiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER