Titanic’in yemek menüsü, 83 bin pounda satıldı

 Titanic’in yemek menüsü, 83 bin pounda satıldı

Titanic’in yemek menüsü, 83 bin pounda satıldı

Titanic gemisinden sadece bir adet kurtarılabilmiş olan birinci sınıf yemek menüsü İngiltere’de Henry Aldridge & Son Ltd. müzayede evinde gerçekleştirilen etkinlikte 83 bin pound’a satıldı.

11 Nisan 1912 tarihli eşsiz bir gemi menüsü, Atlantik boyunca ilk yolculuğunda bir buzdağına çarpmadan sadece üç gün önce felakete uğramış gemide servis edilen ikramları ortaya çıkardı.

16×11 cm boyutlarındaki 11 Nisan 1912 tarihli menüde istiridye, somon, dana tornado, kuzu ve ördek, tatlı olarak da kayısılı bordaloue (bir tür tart), Victoria pudingi ve Fransız dondurması yer alıyor.

İngiltere’de Henry Aldridge & Son Ltd. müzayede evinde gerçekleştirilen etkinlikte eşsiz menü 83 bin pound’a satılırken menünün yanında gemiden kurtarılmış hatıra eşyaları da koleksiyonerlere sunuldu.

Menü, bir zamanlar Dominion, Nova Scotia’da topluluk tarihçisi olan Len Stephenson’a ait olan 1960’lardan kalma bir fotoğraf albümünde bulundu. Müzayede evinin müdürü Andrew Aldridge, 1.500 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazadan birkaç birinci sınıf menü daha kurtulduğunu ancak günümüze kadar hiçbirinin bulunamadığını aktardı.

İLGİLİ HABERLER