• 20/05/2024

Titanik’teki en zengin yolcunun altın cep saati rekor fiyatla satıldı

 Titanik’teki en zengin yolcunun altın cep saati rekor fiyatla satıldı

Henry Aldridge & Son/Alamy

1912’de batan Titanik gemisinde hayatını kaybeden iş adamı John Jacob Astor’un altın cep saati, rekor bir fiyatla 1,2 milyon sterline satıldı. Bu, Titanik hatıra eşyaları için şimdiye kadar ödenen en yüksek fiyat olarak kabul ediliyor.

Müzayede, Devizes, Wiltshire’da bulunan Henry Aldridge & Son tarafından düzenlendi. Saat, 1,2 milyon sterline Amerikalı özel bir koleksiyoncu tarafından satın alındı. Astor, 1912’de Titanik’te öldüğünde 47 yaşındaydı ve yeni eşi Madeleine’i cankurtaran sandalına bindirdikten sonra gemiyle birlikte batmıştı. Saatin rekor kırdığı belirtilirken, daha önce 2013 yılında aynı müzayede evinde satılan, gemi batarken çalınan bir kemanın 1,1 milyon sterline satıldığı biliniyor.

John Jacob Astor’un Trajik Sonu ve Saatin Yolculuğu

John Jacob Astor, Titanik’teki en zengin yolcu olarak biliniyordu ve o dönemde yaklaşık 87 milyon dolar net servete sahipti. Bu, bugünün birkaç milyar dolara eşdeğer. Titanik bir buzdağına çarptığında, Astor başlangıçta geminin ciddi bir tehlike altında olduğuna inanmadı. Ancak daha sonra geminin battığı anlaşıldı ve kaptan gece yarısından sonra tahliyeye başladı. Astor, karısının 4 numaralı cankurtaran sandalına binmesine yardım etti. Madeleine Astor kurtulurken, John Jacob Astor’un cesedi yedi gün sonra Atlantik Okyanusu’ndan çıkarıldı ve üzerinde JJA kazınmış 14 karatlık altın Waltham cep saati bulundu.

Müzayede Rekoru

Müzayedeci Andrew Aldridge, Titanik hatıra eşyalarının satışında ortaya çıkan fiyatların “kesinlikle inanılmaz” olduğunu belirtti. Titanik’in hatıra eşyalarına olan ilgi, geminin trajik hikayesinin devam eden cazibesiyle ilişkilendiriliyor. Aldridge, 112 yıl sonra bile Titanik’ten ve yolcularından bahsedildiğini ifade etti. Aynı müzayedede cep saatiyle birlikte satılan keman kasası, 360.000 sterline alıcı buldu.

İLGİLİ HABERLER