• 21/04/2024

Özlem Türeci de aşı tartışmalarına dahil oldu

 Özlem Türeci de aşı tartışmalarına dahil oldu

Covid-19 aşısı BionTech’i kocası Uğur Şahin ile birlikte insanlığın kullanımına sunan Özlem Türeci aşılama ve bağışıklık süreciyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Türk asıllı bilim insanı, son dönemde yaşanan Covid-19 aşısında 3. doz tartışmalarına dahil oldu.

‘3.DOZ GEREKEBİLİR’

Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla geçtiğimiz günlerde 3. doz aşı uygulamasını ilk dile getiren kişi olmuştu. Eşiyle birlikte BionTech korona virüs aşısını geliştiren Özlem Türeci de aşının üçüncü dozunun gerekli hale gelebileceğinin altını çizdi. Türeci, virüsün mutasyona uğramasının doğal bir süreç olduğunu dile getirdi.

‘HER YIL AŞI OLMAK GEREKECEK’

Türk asıllı bilim insanı,  korona virüsü aşısının grip aşısı gibi olabileceğini söyledi. Türeci, aşıdan sonra virvirüse karşı bağışıklığın zaman içinde azaldığını belirterek; “İnsanlarda aşı olduktan sonra ya da enfekte olduktan sonra bağışıklık bir süre sonra düşüyor. Bu nedenle aynı mevsimsel gripte olduğu gibi her yıl aşılar olmak gerekecek” diye konuştu.

ABD ÇOK SERT AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın sağlık danışmanı Dr. Anthony Fauci ise 3. doz ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada; “İnsanların aşı olup olmamaya karar vermesi bir halk sağlığı meselesi ve kararıdır. Bu ilaç şirketlerinin vereceği bir karar değildir” demişti.

İLGİLİ HABERLER