• 13/04/2024

Türk şirketlerin ortak silah projesi İngiltere’de test edildi

 Türk şirketlerin ortak silah projesi İngiltere’de test edildi

Türk şirketlerin ortak silah projesi İngiltere’de test edildi

İngiltere’deki DSEI 2023’te işbirliği yapan AEI Systems, UNIROBOTICS ve Nurol Makina’nın ortak silah projesinde test atışları yapıldı.

CANiK’in de içinde bulunduğu SYS, Birleşik Krallık’a yatırım kararı sonrasında İngiliz şirketi AEI Systems’ı satın almıştı. Askeri araç üreticilerinden Nurol Makina da İngiltere’de NUROL MAKINA UK şirketini kurmuştu. İki Türk şirket, İngiltere’deki operasyonlarını ortak projede birleştirdi.

Proje kapsamında AEI Systems’ın üretimi orta kalibre topu ve UNIROBOTICS’in milli uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kulesi kullanıldı.

NUROL MAKINA UK koordinasyonunda ilerleyen projede, Nurol Makina’nın yeni Ejder Yalçın 4X4 aracı üzerine AEI Systems düşük geri tepmeli 30×113 mm topu VENOM LR ve UNIROBOTICS tarafından üretilen yerli ve milli UKSS TRAKON entegre edildi.

Ejder Yalçın 4×4’e entegre olarak geçen hafta İngiltere’de ortaklaşa icra edilen başta ilk statik atışlar olmak üzere tüm test atışlarını tamamladı. Bundan sonraki aşamada stabilizasyon sistemi aktif olarak atış testleri yapılmaya başlanacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER