• 21/04/2024

Türk vatandaşları aşı yaptırsa bile AB kapalı

 Türk vatandaşları aşı yaptırsa bile AB kapalı

Avrupa Birliği ülkelerine yönelik hazırlanan aşı pasaportu uygulamasının yaz başında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Sistemde Türkiye ise henüz yer almıyor. Buna göre; Türk vatandaşları zorunlu durumlarda AB ülkelerine girerken yine karantina ve teste tabi tutulacaklar. Bu durumun Türk turizmine etkileri ise merak konusu…

İSRAİL DE DAHİL OLDU

İsrail, AB standartlarına uygun aşı pasaportu uygulamasına geçerek uygulamaya dâhil oldu. Aşılarını tamamlamış olanlar dijital aşı kartı ya da Yeşil Aşı Pasaportu kartı ile Yunanistan ve diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere gidebilecek.

TÜRKİYE İLE AB ARASINDA HENÜZ ANLAŞMA YOK

Resmi olarak; 1 Haziran’da başlayacak olan uygulamaya; Türkiye’nin kullandığı Çin aşısı Sinovac, aşı pasaportu listesinde olmadığı için, Türk vatandaşları aşı olsa bile dâhil olamayacak. Bu ülkelere seyahat eden vatandaşlar test ve karantinaya tabi tutulmaya devam edecekler. Türkiye’de BioNTech aşısı olanların da AB ile bir mutabakat sağlanmazsa aynı zorunlulukları yerine getirmesi gerekecek.

Avrupa Birliği’nden yurtdışı tatiline çıkan turistlerin, aşı pasportuna dahil olmayan bir Türkiye’yi tercih nedeni olarak görmeyebileceği belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER