Türkiye İngiltere’den gelen yolculardan test istemeyecek!

 Türkiye İngiltere’den gelen yolculardan test istemeyecek!

Türkiye, Birleşik Krallık’tan seyahat eden yolcular için PCR testi zorunluluğunu kaldırmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Fatih Kara, İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazdığı üst yazıyla 15 Mayıs’tan itibaren, Birleşik Krallık ve diğer 15 ülkeden Türkiye’ye girişlerde koronavirüs testi (PCR) istenmemesi talebinde bulundu. İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili ne gibi karar alacağı ise merakla bekleniyor.

İçişleri Bakanlığı’na hitaben, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara imzalı üst yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisinin ülkemizde kontrolüne yönelik; Dünya’da ki ve ülkemizde ki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilerek yoğun çalışmalar yürütülmektedir.

Gelişmeler ışığında salgının ülkeler arasında farklı yaygınlık gösterdiği görülmüştür. Bu kapsamda 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna, Estonya’dan kara, hava, deniz yolu ile Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye’ye girişlerde PCR testi istenmemesi hususunda;

Bilgilerini ve gereğini arz ederim”

İLGİLİ HABERLER