Sunak: “Ülkelerimize kimin geleceğine suç çeteleri değil, bizim karar vermemiz gerekiyor”

 Sunak: “Ülkelerimize kimin geleceğine suç çeteleri değil, bizim karar vermemiz gerekiyor”

riproduzione riservata

İtalyada Başbakan Giorgia Meloninin aşırı sağcı partisi İtalyanın Kardeşlerinin (FdI) geleneksel siyaset festivali etkinliği “Atreju”ya katılan Sunak, burada bir konuşma yaptı.

Roma ve Tiran yönetimleri arasında 6 Kasımda imzalanan ve İtalyanın Arnavutluk topraklarında 2 düzensiz göç merkezi kurmasını öngören anlaşma ile kendilerinin Ruandayla yaptığı göç anlaşmasını hatırlatan Sunak, “Giorgia, Arnavutlukla bir anlaşma imzaladı ve biz de Ruanda ile bir anlaşma yaptık. Bu suç çetelerinin işlerini bozmak istiyoruz.” dedi.

“Ülkemize kimin geleceğine bizim karar vermemi gerekiyor”

Bu konuda görüşmeler yapmaları ve siyasi sığınma konusunda bir çerçeve oluşturulması gerektiğini ifade eden Sunak, “Egemenlik açısından temel ve önemli bir husus var. Ülkelerimize kimin geleceğine suç çeteleri değil, bizim karar vermemiz gerekiyor. Çünkü bugün bu sorunu çözemezsek tekneler gelmeye devam edecek. Caydırıcılığın işe yaradığından emin olmalıyız. Göçmenler, İtalyaya veya İngiltereye yasa dışı yollardan gelirlerse kalmalarına izin verilmeyecek, bu açık olmalı.” diye konuştu.

Sunak, Meloniye bu konuda uluslararası alanda gösterdiği liderlik için teşekkür ederken, “Tekneleri durdurmak ve vatandaşlarımıza daha fazla güvenlik sağlamak için gereken her şeyi yapmalıyız. Muhafazakar liderler olarak bu bizim mücadelemizdir.” ifadelerini kullandı.

Eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatchere atıf yapan Sunak, şunları kaydetti:

“Thatcher fikirlerin ancak hayata geçirebildiği takdirde önemli olduğunu anlamıştı. Mücadele zorlu olsa da asla geri adım atmadı. Bugün konu yasa dışı göç olduğunda Thatcherın radikalizmini uygulamalıyız. Rakiplerimiz kafalarını kuma gömüp sorununun kendi kendine çözülmesini istiyor ama bu böyle gelişmiyor. Bu yıl göçmenlerin geldiği Lampedusaya gidin. Bu artık sürdürülebilir değil, ahlaka da aykırı.”

İLGİLİ HABERLER