Uzun yıllar İran’da tutuklu bulunan iki İngiliz vatandaşı geri döndü

 Uzun yıllar İran’da tutuklu bulunan iki İngiliz vatandaşı geri döndü

İran’da tutuklu bulunan İngiltere ve İran çifte vatandaşları Nazanin Zaghari-Ratcliffe ve Anoosheh Ashoori serbest bırakıldı. İkili çarşamba gece İngiltere’ye vardı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yıllar süren tutukluluklarının ardından ailelerine kavuşacak olmalarından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Zaghari-Ratcliffe daha önce İranlı yetkililerin serbest bırakılması için İngiltere’nin İran’a 1970’lerden kalan borcunu ödemesi gerektiğini söylediklerini aktarmıştı.

İngiltere hükümeti bu borcu da ödediğini açıkladı.

Zaghari-Ratcliffe 2016’da İran hükümetini devirme suçlamasıyla tutuklanmıştı. Ashoori ise 2017’de casusluk suçlamasıyla cezaevine gönderilmişti.

İNGİLTERE BORCUN TAMAMINI ÖDEDİ

Şah döneminde İran İngiltere’den 1.500 Chieftain tankı ve 250 zırhlı araç siparişi vermiş, bu tankların 185’i teslim edildikten sonra ülkede devrim olmuş

İran bu parayı geri alabilmek için 1990’da Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nde dava açmış, 2001’de davayı kazanmış, 2009’da da temyiz süreci tamamlanmıştı.

Fakat 2008’de İran’a AB yaptırımlarının devreye girmesi ile o dönem AB üyesi olan İngiltere bu parayı ödeyememişti.

Dışişleri Bakanı Truss, Umman’ın aracılığında iki ülkenin birkaç aydır görüşmeler yürüttüğünü ve borcun tamamının ödendiğini açıkladı.

Truss ödemelerin sadece insani ihtiyaçların karşılanması için kullanılabilecek bir şekilde yapıldığını da ekledi.

İLGİLİ HABERLER