• 13/04/2024

Yapay Et Tüketimi Küresel Isınma İçin Tek Çare Mi?

 Yapay Et Tüketimi Küresel Isınma İçin Tek Çare Mi?

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren hadiselerden biri de; yapay et yani laboratuvar ortamında üretilen et. İçerisinde hiçbir hayvansal içeriğin bulunmadığı ama tıpkı normal bir et görüntüsüne ve tadına sahip olan bu yapay etler, küresel ısınma ve gezegenin geleceği için bir çözüm olabilir mi? Bazılarınız etin yerini asla tutmaz diyebilirsiniz… Fakat bu yapay etin içeriğinde, normal bir et ile birebir aynı değerlerde protein ve diğer mineral ya da vitaminler yer alıyor.

Covid-19’un dünyayı etkisine altına alıp, herkesin eve kapanması ile doğanın ve dünyanın nasıl hızlı şekilde iyileştiğini gördük. Unutmayın ki; bizi evlerimize kapanmaya mahkum eden şey de, masum bir canlının yani bir yarasanın yiyecek olarak tüketilmesi idi. İnsanoğlu adeta elinde bir balta ile tüm hayvanların, doğanın ve hatta insanlığın sonunu getirmek adına büyük bir gayret içerisinde. Küresel ısınma ve kuraklık çoktan baş gösterdi… Öte yandan buzullar eriyor ve iklim koşulları alışık olmadığımız yerlere sürükleniyor. Eğer hemen şimdi insanoğlunun yarattığı tahribata son versek bile bunun izlerinden dünyayı temizlemenin ve yeşil bir gelecek yaratmanın yüzlerce yıl süreceği düşünülüyor…

Şimdilerde tüm bu yıkımın önüne geçmek, tüketim çılgınlığını bir nebze de olsa dindirmek ve her yıl milyonlarca hayvanın katledilmesine bir son vermek adına yapay et geliştirildi. Dünya genelinde yapay et kullanımının doğaya çok büyük katkıları olacağı ve hatta küresel ısınmanın yan etkilerinden dünyayı koruyabileceği kanıtlanmış olan gerçeklerden bazıları… Tüm bu negatif yönlerini bile bile insanoğlunun hayvan tüketmeye olan açlığı devam edecek mi? Eğer sonuçta çocuklarımızın geleceği kurtulacaksa, yapay et sizce de çare olamaz mı? Laboratuvar ortamında üretilen etler bu sene yani 2021’in ilerleyen aylarında süpermarketlerde ve sofralarda yerini alacak. Bu noktada seçimden daha ziyade çareye odaklanmamız gerekebilir.

BBC’nin bu konuda yayına aldığı hoş bir araştırma videosu var. Onu da hemen altta sizinle paylaşıyoruz…

İLGİLİ HABERLER