Yardım çağrıları duyulmayan Covid hastası hastane odasında öldü

 Yardım çağrıları duyulmayan Covid hastası hastane odasında öldü

İngiltere’de bir korona virüs hastasının, solunum cihazının bağlantısı kesildikten sonra yardım çağrılarının duyulmaması nedeniyle hastane odasında tek başına öldüğü ortaya çıktı.

Sağlık ve Güvenlik Soruşturma Birimi (HSIB), 2020 yılının Aralık ayında COVID-19 ile hastaneye kaldırılan Terry adlı 73 yaşındaki bir adamın vakasını inceledi.

Biraz oksijen almasına rağmen, Terry’nin oksijen seviyeleri kabul edilebilir seviyelerin altına düşmeye devam etti, bu nedenle sağlık görevlileri Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı (CPAP) kullanmaya karar verdiler.

Durumu izlendi ve yoğun bakım yardım ekibinden hemşireler tarafından “düzenli olarak” görüldü.

Terry ayrıca bir yoğun bakım doktoru tarafından görüldü.

Diğer hastalar ve personelle çapraz enfeksiyonu önlemek için Terry, bir tıbbi koğuşun yan odasında tedavi edildi.

Terry, hastanedeki ikinci gününün akşamı, çağrı zilini kullanarak yardım istedi.

HSIB, koğuşun şu anda personel sıkıntısı, koğuşa yeni bir hastanın gelmesi ve “rekabet eden klinik öncelikler” nedeniyle “son derece meşgul” olduğunu söyledi.

“Bir hemşire, Terry’nin odasına girmek için kişisel koruyucu ekipmanını giyiyor ve gözetleme penceresinden bakıyordu.

Terry’nin yerde kıpırdamadan yattığını görebiliyordu. Normalde personeli olası bir soruna karşı uyaran CPAP makinesi ve diğer alarmlar yan odanın dışında duyulamıyordu.

“Terry’nin yüzünde CPAP maskesi hâlâ vardı ama hortum bağlantısı kesikti. Terry canlandırma girişimlerine yanıt vermedi ve öldü.”

Sağlık ve güvenlik yetkilileri, hastaneleri, solunum desteğine ihtiyaç duyan hastaların, kritik veya yüksek bağımlı birimler dışında bakılıyorsa yakından izlenmesi çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER