• 16/04/2024

‘Yaz tatilinin olası olmadığını düşünüyorum’

 ‘Yaz tatilinin olası olmadığını düşünüyorum’

İngiltere hükümeti danışmanlar kurulunda bulunan, Modelleme Üzerine Bilimsel Pandemik İnfluenza Grubu’nun bir üyesi olan Dr Mike Tildesley, insanların Temmuz ve Ağustos aylarında denizaşırı ülkelere seyahat etmelerine izin verilirse Birleşik Krallık’ın “gerçek bir risk” ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

BBC Radio 4’ün Today programına katılan Dr. Tildesley, tatilcilerin Güney Afrika’da ortaya çıkan varyant gibi aşılara daha az duyarlı olan çeşitleri geri getirme tehlikesi olduğunu belirtti.

Dr Tildesley, “Bence bu yaz ortalama bir tatilci için uluslararası seyahatin ne yazık ki olası olmadığını düşünüyorum. Bence, bu yeni varyantlardan daha fazlasını ülkeye geri getirme potansiyeli nedeniyle, örneğin Temmuz ve Ağustos aylarında çok sayıda insanın denizaşırı ülkelere gitmeye başlaması durumunda gerçek bir riskle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Asıl tehlikeli olan, aşıların o kadar etkili çalışmadığı ve daha hızlı yayıldığı bu varyantlara sahip olarak aşılama kampanyamızı tehlikeye atmamızdır.” diye konuştu.

Halihazırda izin verilen sınırlı sayıdaki nedenlerden biri için yurt dışına seyahat eden herkes, eğitim veya iş gibi ülkeyi terk etmek için geçerli bir neden belirten “Seyahat Beyanı” formunu doldurmak zorunda.

İLGİLİ HABERLER