Caria Holidays

Peru’da yeraltı mezarında bulunan iple bağlı bin yıllık mumya kime ait?

 Peru’da yeraltı mezarında bulunan iple bağlı bin yıllık mumya kime ait?

Peru’daki Cajamarquilla bölgesinde bir yeraltı mezarında bin yıl öncesine ait bir mumya bulundu.

Cenin pozisyonunda ve iple bağlanmış halde bulunan mumyanın, modern Lima’nın eteklerinde bölgenin bir zamanlar 10 bin kişilik hareketli bir antik topluluğun parçası olduğu düşünülüyor.

Mumyanın özelliklerine dayanarak bir erkek gibi göründüğünü söyleyen Arkeoloji ekip, muhtemelen 18 ila 22 yaşları arasında olduğunu tahmin ediyor.

Araştırma ekibinin anlattığına göre; Mumya yan yatıyordu ve vücudunun üzerindeki iplerle bağlıydı, elleriyle yüzünü tutuyor gibiydi. O kadar iyi korunmuştu ki tırnak gibi detayları belli oluyordu.

KÖPEK KALINTILARI DA VARDI

Arkeologlar, adamın mezarında mısır ve diğer sebzelerin kalıntılarıyla birlikte bir köpek ve bir And kobayının kalıntılarını buldular. Mumya, kuzey tarafta yedi basamaklı bir merdivenle erişilen bir platformu olan oval bir yeraltı mezar yapısının içinde cenin pozisyonunda bulundu.

İPLE ASMA GELENEĞİ YAYGINDI

Araştırmacılar, görüntülerin modern insanlara ürkütücü gelse de, o dönemde ölen insanları iple asma geleneğinin oldukça yaygın olduğunu belirtiyorlar. Ceset halatla kaplı olduğu için araştırmacılar, bölgenin İspanyol öncesi dönemin sonlarında kıyı ve dağ insanları tarafından işgal edilmiş olduğuna ve her iki bölgenin sakinleri arasında ticari alışveriş için stratejik bir konuma sahip olduğuna dair kanıtlar buldular.

İLGİLİ HABERLER