Caria Holidays

Yoğun Bakım Personellerinin Haklı İsyanı: “Durum Kritik”

 Yoğun Bakım Personellerinin Haklı İsyanı: “Durum Kritik”

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını eminiz ki, en çok da sağlıkçıların hayatını etkiledi. Bir hayat daha kurtarmak için canla başla mücadele eden hekimlerin yaşadıkları zorluklara defalarca tanık olduk. Bugün de Türkiye’de görev yapan ve Nisan ayının ilk haftasından beri inanılmaz rakamlara ulaşan Covid-19 vakaları sebebiyle zor dönemler geçiren yoğun bakım personelleri, yaşadıkları zorlukları işte böyle anlatıyorlar…

Kendi ağızlarıyla verdikleri röportajlar ve paylaştıkları verilerle ne kadar zorlu şartlarda mücadele verdiklerini anlatmaya çalışan sağlıkçılar için durumun en can alıcı noktası, hastanelerdeki kritik doluluk oranları… Farklı sağlık kurumlarının yetkilileri, “üçüncü dalga” döneminin Türkiye’yi etkisi altına aldığını ifade ederken, sağlık personelleri de bunu onaylıyorlar. 

Olayların birinci dereceden gözlemcisi olan yoğun bakım personelleri ve doktorlar; “An geliyor yoğun bakım ünitelerinde hastalar için yer bulamıyoruz. Hasta yakınları isyan ediyor. Hali hazırda zor bir mücadele verirken bir de yüksek miktarda psikolojik yan etkilere maruz kalıyoruz.” şeklinde konuştular. Hatta doktorlardan biri yaptığı açıklamada; “Bu süreçte annemi kaybettim ve elimden hiçbir şey gelmedi.” dedi.

Türkiye’de yapılan testlerde, günlük vaka sayıları 55 bin olarak kaydedilirken, hergün 300’e yakın kişi de hayatını kaybediyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise, rekor vaka ve ölüm sayılarıyla ilgili olarak, “Yanlış sağlık politikalarında ısrar etmek, sosyal cinayettir” diyerek hükümeti uyarıyor. Sağlıkçılar, mutant virüsün etkisiyle her gün artış gösteren yeni vaka sayılarının, hali hazırda dolup taşan yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranlarını daha da kritik seviyelere getireceğini söylüyorlar.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *