Youtube’dan İngiltere’de sağlık çalışanlarına doğrulama sistemi

 Youtube’dan İngiltere’de sağlık çalışanlarına doğrulama sistemi

Youtube’dan İngiltere’de sağlık çalışanlarına doğrulama sistemi

Sağlıkla ilgili yanlış bilgilerin artmasıyla mücadele etmek amacıyla YouTube, Birleşik Krallık’ta bulunan sağlık uzmanları için bir doğrulama sistemini duyurdu.

Çevrimiçi dezenformasyon endişelerinin ortasında başlatılan sistem, doktorların, hemşirelerin, psikologların ve diğer sağlık hizmeti uygulayıcılarının gerçekliğini doğrulamayı amaçlıyor.

2022 yılında platformdaki sağlıkla ilgili videoların üç milyardan fazla kez izlenmesi, Birleşik Krallık’taki izleyici kitlesinin tıbbi içerik için YouTube’a olan önemli güvenini vurguluyor. Haziran ayından bu yana, YouTube’un sıkı uygunluk kriterlerini karşılamayı amaçlayan birçok sağlık çalışanı programa başvurdu.

Doğrulamayı geçenler, kullanıcı adlarının altındaki bir rozetle ayırt edilecek ve gerçek, lisanslı sağlık çalışanları olduklarını gösterecek. Ancak YouTube, bu sistemin temelde eğitim amaçlı olduğunu ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaması gerektiğini açıklıyor.

YouTube’daki sağlık içeriğini denetleyen Vishaal Virani, BBC’ye insanların sağlık bilgilerini çevrimiçi olarak arama eğiliminin artmasıyla ilgili yorumda bulundu. Virani, izleyicilerin özellikle sağlıkla ilgili sorularını çevrimiçi platformlar üzerinden yöneltmeye başladıklarında doğrulanmış, titiz içeriklere maruz kalmalarını sağlamanın önemini vurguladı.

İLGİLİ HABERLER