DSÖ: “AstraZeneca kullanımına devam edilmeli”

 DSÖ: “AstraZeneca kullanımına devam edilmeli”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi’yle birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açtığı korkuları nedeniyle durdurulmaması gerektiğini, buna yönelik bir işaret olmadığını açıkladı.

Ancak WHO Sözcüsü Margaret Harris, AstraZeneca aşısının “mükemmel” bir aşı olduğunu ve kullanımına devam edilmesi gerektiğini belirtti. Harris, WHO’nun her güvenlik sorununda olduğu gibi bu vakaları da araştırdığını, ancak şu ana dek herhangi bir ilişkiye rastlanmadığını bildirdi.

Avrupa genelinde aşının yapılmasından sonra 30 kadar “kan pıhtılaşması” vakası görüldü. İtalya’da 50 yaşındaki bir adamın pıhtılaşmanın ardından hayatını kaybettiği belirtildi.

Şu ana dek Avrupa’da 5 milyon dolayında kişiye AstraZeneca aşısı yapıldı. Son olarak Bulgaristan AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı. Bulgaristan’dan önce Danimarka, İzlanda, Norveç ve Tayland AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alınmıştı. İtalya ve Avusturya ise önlem olarak belli parti aşıları kullanmama kararı aldı.

İLGİLİ HABERLER