Shapps: Yurt dışı tatilini düşünmeye başlayabilirsiniz

 Shapps: Yurt dışı tatilini düşünmeye başlayabilirsiniz

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Britanya halkının bu yaz, yabancı ülkeler için tatil rezervasyonu yapmayı düşünmeye başlayabileceğini söyledi.

Ülkelerin risklerine göre derecelendirildiğini görecek trafik ışığı sistemi hakkında daha fazla ayrıntı veren Sharps, Covid testlerinin maliyetinin düşürülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

‘EN ERKEN 17 MAYIS’

Uluslararası seyahatin nasıl güvenli bir şekilde yeniden başlayacağını inceleyen Küresel Seyahat Görev Gücü’nün bulgularını açıklayan Shapps, yabancı ülkedeki tatillerin en erken 17 Mayıs’ta başlayacağını söyledi.

Shapps, ülkelerin enfeksiyon ve aşı düzeyine, virüs varyantlarınaa ve genetik sıralamalarının kalitesine göre kategorize edileceğini söyledi.

SHAPPS: “İLK KEZ SEYAHAT REZERVASYONU YAPTIRMAYIN DEMİYORUM”

BBC Radio 4’ün Today programına konuk olan Shapps,  “İlk kez yabancı ülkeler için rezervasyon yaptırmayın demediğimi söyleyebilirim. İki veya üç hafta sonra yeşil-sarı-kırmızı ülkelerin bulunduğu liste belirlendiğinde durumun ne olduğunu kontrol edip iyi bir tatil sigortası ve geri kalan işlemleri kontrol etmek isteyeceksiniz. Ama ilk defa, tünelin sonunda bir ışık olduğunu düşünüyorum ve bu arada yolculuklar da dâhil olmak üzere uluslararası seyahatleri güvenli ve emniyetli bir şekilde, yeniden başlatabileceğimizi düşünüyorum. Testleri yaptırmak da tabii ki çok önemli” diye konuştu.

Trafik ışığı sistemi şu şekilde değerlendirilecek:

Yeşil: Yolcuların dönüşte karantinaya girmeleri gerekmeyecek, ancak seyahat öncesi testin yanı sıra İngiltere’ye döndüklerinde PCR testi gerekecek.

Sarı: Yolcuların 10 gün karantinaya alınmasının yanı sıra seyahat öncesi testi ve iki PCR testi yaptırması gerekecek.

Kırmızı: Yolcular, bir karantina otelinde 10 günlük konaklama, ayrıca seyahat öncesi testi ve iki PCR testi için ödeme yapmak zorunda kalacak.

Hükümetin, hangi ülkelerin yeşil, sarı veya kırmızı olacağını Mayıs ayı başlarında belirlemesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER