• 16/04/2024

8 Nisan 2021 Covid-19: İngiltere’de Yeni Dalga Riski

 8 Nisan 2021 Covid-19: İngiltere’de Yeni Dalga Riski

Son 24 saat içerisinde İngiltere genelinde Covid-19 tablosuna yansıyan gelişmeleri yeniden sizlere iletiyoruz… Bildiğiniz üzere son haftalarda gerileyen vaka sayıları ve vefat sayılarındaki düşüş Covid-19 tablosunda olumlu sonuçları beraberinde getirmişti. Ülke genelinde insanlar hızla aşılanmaya devam ederken, vakaların da aynı ölçüde azalması ve önümüzdeki Pazartesi itibariyle bazı kısıtlamaların hafifleyecek olması her ne kadar sevindiriyor olsa da, son iki günün tablosu pek de iç açıcı değil. Fakat endişe yaratan asıl durum bu da değil…

Kıdemli bir Dünya Sağlık Örgütü uzmanı olan Catherine Smallwood, İngiltere’nin aşı programındaki başarısı, onu Avrupa’da yükselen başka bir koronavirüs dalgasından korumak için yeterli değil, şeklinde bir açıklama yaptı. DSÖ Avrupa kıdemli acil durum görevlisi Dr. Catherine Smallwood, Oxford’un AstraZeneca aşı uygulamasında yapılan değişikliklerden sonra aşılara olan güveninin azalmış olduğunu ve nadir kan pıhtılaşmasıyla ilgili endişeler nedeniyle 30 yaşın altındakilere farklı seçenekler sunulabileceğini ekledi.

Smallwood, bir röportajda; Birleşik Krallık’ta hâlâ “önemli sayıda” Covid-19 enfeksiyonunun rapor edildiğini ve “çok kısıtlayıcı önlemlerin” çok da işe yaramadığını belirtti. Pazartesi gününden itibaren İngiltere genelinde mağazalar, spor salonları, barlar ve restoranlar yeniden açılacak. Aşıların yeterli koruyuculuğa sahip olmaması halinde yeni bir dalganın meydana gelmesi mümkün olabilir dedi. Boris Johnson da geçen ay, yeni bir koronavirüs dalgasının  kıyılarımıza vurabileceğini belirtmiş ve halkı savunma inşaa etmek için aşılanmaya davet etmişti. Ama ya aşılar işe yaramazsa? 

Bu yeni soru kafaları kurcalarken günün Covid-19 tablosundaki rakamlar ise şu şekilde…

Birleşik Krallık’ta bildirilen vakalar 8 Nisan Perşembe günü 3.030’a yükseldi ve son 28 gün içinde 58 ölüm gerçekleşti. Yani iki gün önce ile kıyasladığımızda pozitif vakalar %20-30 civarında artarken, aşılanan kişi sayısı da nüfusun %50’sinden fazlasını kapsayacak rakamlara ulaştı. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir