Arnavutluk, İngiltere’ye sözlü nota verdi

 Arnavutluk, İngiltere’ye sözlü nota verdi

Arnavutluk, İngiltere Göç Bakanı Robert Jenrick’in Arnavutlarla ilgili açıklamaları nedeniyle İngiltere’nin Tiran Büyükelçisi Alastair King Smith’i Avrupa ve Dışişleri Bakanlığına çağırarak sözlü nota verdi.

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi Smith’e, İngiliz bakanın açıklamaları nedeniyle sözlü nota verildiği bildirildi.

Notayla, Göç Bakanı’nın Arnavutlara karşı ayrımcı dil içeren son açıklamasıyla ilgili endişelerin dile getirildiği aktarılan açıklamada, “Bu tekrarlanan retorik, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, Büyük Britanya’daki Arnavut diasporasının rolü ve bu diasporanın her iki ülkenin kültürüne, ekonomisine ve toplumuna önemli katkısına ilişkin ortak değerlendirmenin yer aldığı ortak bildiride teyit edilen ikili iş birliğinin olumlu ruhunu ihlal ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, nefret ve ayrımcılık dilinden kaçınılması ve iki demokratik ülkenin uluslararası örgütlerde ortak ve müttefik olarak üstlenilen taahhütlerin hayata konulması için diyalog ve yapıcı iş birliğinin sürdürülmesi talep edildi.

İLGİLİ HABERLER